[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Recipient filtrare - Lauter Tun

Recipient filtrare - Lauter Tun

Recipient filtrare - Lauter Tun

Mesajde Laur » Mar Sep 28, 2010 11:54 am

Salutare din nou,
In topicul despre fabricarea primei beri din grane, am specificat ca sistemul de filtrare a functionat cu deficiente. Din acest motiv m-am gandit sa schimb sistemul de filtrare. Am ales varianta de filtrare cu teava de scurgere a mustului de bere.
Mai exact am folosit un recipient de plastic de 30 litri dotat cu robinet. Elementul de filtrare l-am confectionat din teava de cupru de diametru 18 mm. Am folosit ca elemente de imbinare coturi ( 4 buc la 90 grade, 1 buc la 45 grade) si T-uri (3 buc).
DSC08896.JPG
Elementul de filtrare dezasamblat
DSC08896.JPG (135.73 KiB) Vizualizat de 11927 ori

Mai sus aveti elementele ce compun sistemul de filtrare, in varianta dezasamblata.

DSC08901.JPG
Teava are fante de 1 mm grosime
DSC08901.JPG (63.48 KiB) Vizualizat de 11927 ori

Aici se poate vedea cum tevile de pe fundul recipientului sunt taiate pana la jumatatea circumferintei. Taieturile s-au executat cu un disc de taiere cu grosimea de 1 mm. Prin aceste fante mustul patrunde din amestecul de apa si malt zdrobit in sistemul de colectare si filtrare.

DSC08902.JPG
Sistemul de filtrare asamblat
DSC08902.JPG (109.01 KiB) Vizualizat de 11927 ori

Aici am asamblat sistemul de filtrare. Se observa multitudinea de fante din tevile componente. La montare in recipient, sistemul va avea fantele indreptate in jos pentru a nu exista riscul de infundare cu bucati de malt. Am ales ca sistemul de filtrare sa fie compus din 3 traverse pentru a mari randamentul acestuia.

DSC08904.JPG
Sistemul de filtrare montat in recipient
DSC08904.JPG (44.34 KiB) Vizualizat de 11927 ori

Aici puteti observa cum am montat sistemul de filtrare pe fundul recipientului. Dimensiunile elementelor componente ale tevilor se vor calcula astfel incat sa se potriveasca perfect cu fundul recipientului.

DSC08905.JPG
Se vede corespondenta cu robinetul
DSC08905.JPG (35.18 KiB) Vizualizat de 11927 ori

Se vede corespondenta cu robinetul recipientului. Practic exista o teava de cupru care intra in interiorul robinetului si care face conexiunea intre acesta si sistemul de filtrare.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Recipient filtrare - Lauter Tun

Mesajde montego » Dum Feb 27, 2011 10:30 pm

Ai putea sa ne spui si care sunt dimensiunile elementelor sistemului in cazul tau (pentru cei care folosesc un recipient asemanator)?
montego
 
Mesaje: 29
Membru din: Lun Noi 01, 2010 5:40 pm

Recipient filtrare - Lauter Tun

Mesajde Laur » Lun Feb 28, 2011 8:09 am

Sistemul din imagine l-am facut cadou unui prieten. Eu insa mi-am construit alt sistem, la fel insa.
Este din teava de cupru cu diam 18 mm, cu grosimea de 1mm, cumparata din Hornbach. Tot de acolo mi-am cumparat si ustensila de taiat, pe care am dat putin.
Sistemul contine:
- 4 coturi la 90 grade I-I
- 3 racorduri T
- 1 cot la 45 grade I-E
- 2 buc teava 219 mm lungime
- 4 buc teava 75 mm lungime
- 2 buc teava 99 mm lungime
- 1 buc teava 55 mm lungime
Diametrul recipientului folosit (in partea de jos a sa) este de 320 mm.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Recipient filtrare - Lauter Tun

Mesajde NeaPuiu » Mar Iul 14, 2015 5:01 pm

Sistemul nu ar putea fi montat la oala de brasaj?
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm


Înapoi la Fabricare bere din malt

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron