[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Recipient filtrare - Lauter Tun - UPDATE

Recipient filtrare - Lauter Tun - UPDATE

Recipient filtrare - Lauter Tun - UPDATE

Mesajde Laur » Lun Aug 01, 2011 11:24 am

Salutare din nou,

Acum circa o luna m-am hotarat sa imi schimb sistemul de filtrare. Motivul principal este dat de faptul ca plamada (amestecul de must nefiert si malt) imi dizolva oxidul de cupru la fiecare folosire. Pentru a preintampina aceasta dizolvare a oxidului de cupru, am avut de ales intre a-mi confectiona un element de filtrare din inox sau de a dizolva oxidul de cupru intr-o solutie de acid acetic 5 - 10% inainte de fiecare utilizare a sistemului de filtrare (cei care au sistem de filtrare din cupru, stiu ca dupa fiecare utilizare, elementele ce compun sistemul sunt foarte curate si stralucitoare, semn ca oxidul de cupru a fost indepartat in ruma unor reactii chimice).
Astfel m-am decis sa imi confectionez o sita de filtrare din otel inox. Am cautat si am si gasit (cu ajutorul lui Samogon) o firma care sa ma ajute. La aceasta firma (situata pe Bd Preciziei, in zona ARCOM IAEC) am gasit o bucata de tabla perforata din inox, cu gaurile de 1,5 mm avand o grosime de 1,5 mm. Bucata de tabla avea circa 320 x 340 mm. Am facut masuratorile pentru a potrivi perfect recipientului meu si mi-a rezultat o forma cu diametrul de 316 mm. Am mers la niste prieteni de-ai mei care au o masina de taiat cu plasma in coordonate ( asa numitelele masini automate de taiat cu plasma) si mi-au decupat forma necesara. Singura problema este ca nu am luat in calcul marimea jetului de plasma ( care are 1,2 mm diametru) si pierderile de material in urma finisarii taieturii. Astefl incat mi-a rezultat o piesa cu diametrul de 314 mm. Pentru a repara neconformitatea rezultata, am apelat la un alt prieten care mi-a sudat prin procedeul WIG (cunoscuta si ca sudura cu argon) mici bucati de sarma de inox pe lateralul piesei, astefl incat sa am la final diametrul dorit, de 316 mm.
Din Hornbach mi-am cumparat 3 suruburi din inox M5x50 mm si 6 piulite tot din inox. Aceste suruburi le-am cumparat pentru a fi montate pe post de picioare, adica imi va tine sita la o inaltime de aproximativ 47 mm fata de fundul recipientului. Pentru montarea suruburilor am dat 3 gauri in tabla perforata de diametru 5 mm, astfel incat acestea sa formeze un triunghi echilateral.
De la un fost coleg am facut rost de un electrod de inox cu diametrul de 4 mm pe care l-am filetat la capete apoi l-am indoit in forma de U, astfel incat sa il pot folosi pe post de maner si sa pot introduce si scoate mult mai usor sita. Fixarea manerului am efectuat-o dand 2 gauri cu diametrul de 4 mm in tabla perforata. Cu 4 piulite din inox M4 (achizitionate tot de la Hornbach) am efectuat prinderea manerului fata de sita de inox.
Inaugurarea i-o voi face probabil in data de 10 august, cand voi fabrica bere ALL GRAIN la evenimentul ce are loc la Curtea Berarilor.
2011-08-01 13.46.24.jpg
2011-08-01 13.46.24.jpg (94.99 KiB) Vizualizat de 15886 ori

2011-08-01 13.47.53.jpg
2011-08-01 13.47.53.jpg (94.63 KiB) Vizualizat de 15886 ori

2011-08-01 13.48.39.jpg
2011-08-01 13.48.39.jpg (50.11 KiB) Vizualizat de 15886 ori

2011-08-01 13.48.58.jpg
2011-08-01 13.48.58.jpg (60.91 KiB) Vizualizat de 15886 ori
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Înapoi la Fabricare bere din malt

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron