[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Calitatea apei afecteaza calitatea berii

Calitatea apei afecteaza calitatea berii

Calitatea apei afecteaza calitatea berii

Mesajde Laur » Dum Iul 26, 2009 5:09 pm

Exista studii facute despre influenta calitatii apei asupra calitatii berii.
Legendele spun ca este imperios necesar sa ai o apa extraordinar de buna (reclamele spun "pura" - la ce s-or fi referind?). Am avut experienta sa fac bere atat cu apa de la robinet (din Bucuresti) cat si cu apa plata din comert.
Pentru mine, diferenta nu a fost sesizabila in gustul final al berii. Oricum, berile pretentioase, adica cele belgiene cu alcool de 8%, prefer sa le fabric cu apa plata, cu continut scazut de saruri (eu am ales Bucovina la 5 litri). Tipurile celelalte de bere le-am preparat cu apa de la robinet.
Exista zone din Romania, unde cantitatea de calcar din apa este foarte mare. Am fost in localitatea Feleacu, langa Cluj, unde locuieste un foarte bun prieten de-al meu - sursa de apa este reprezentata de un put sapat in curte; cand pui apa intr-un pahar, este atat de mare cantitatea de calcar incat se ridica la suprafata, ca o pojghita subtire. In astfel de cazuri, sau asemanatoare, recomand folosirea apei plate.
Am uitat sa mentionez ca, in cazul in care folositi apa de la robinet, producatorul ingredientelor de bere recomanda fierberea ei inainte de a o folosi, pentru a elimina cantitatea de clor.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Calitatea apei afecteaza calitatea berii

Mesajde Laur » Mie Aug 19, 2009 7:11 pm

Ma simt dator sa revin cu o adaugire la acest topic.
Daca la momentul respectiv, cand am scris topicul despre apa, nu sesizam mari diferente intre o bere facuta cu apa de la robinet si o bere facuta cu apa plata, odata cu trecerea timpului si capatarea unei anumite experiente in fabricarea berii (si bineinteles, degustarea ei), incep sa percep diferente intre berile cu surse diferite de apa (si aici vorbim despre apa de la robinet din Bucuresti si apa plata din comert). Au fost cateva persoane ce m-au intrebat daca se poate folosi apa de izvor sau apa de la robinet dintr-un anumit oras, apa care se obtine din puturi sau din colectari de apa de izvor. Bineinteles, daca stiti ca apa de la robinet este foarte buna, este gustoasa, puteti sa o folositi. Am copilarit in orasul Buzau si, apa de la robinet era foarte gustoasa (apa era colectata din puturi uriase). Sunt convins ca sunt multe orase in Romania care au astfel de surse de apa pentru populatie - in astfel de cazuri, ar fi pacat sa nu le folositi.
Daca aveti o sursa de apa de izvor in apropiere, este cu atat mai bine.
Neavand alta sursa de apa gustoasa (locuiesc in Bucuresti), eu folosesc doar apa plata din comert. Unii ar spune ca, la pretul final al berii se mai adauga si costul apei plate si, nu ar mai fi rentabil, din punct de vedere financiar. Da, este adevarat dar, berea ce o produc, pot sa ma gandesc ca iese mult mai ieftina decat una cumparata din comert (e drept, comparand o bere produsa dintr-un kit de bere belgian si o bere belgiana importata gata preparata).
Oricum, ceea ce scriu in acest forum nu sunt decat sfaturi (din experienta mea de berar amator) si, alegerea apartine fiecaruia.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Apa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron