[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Surse de apa pura din Romania

Surse de apa pura din Romania

Surse de apa pura din Romania

Mesajde Jupanu » Mar Oct 27, 2009 7:44 am

Asa cum spune Legea Puritatii Berii, apa joaca un rol important in calitatea berii.
Am auzit ca, pe teritoriul Romaniei sunt multe surse de apa foarte buna, cu un continut de saruri scazut si cu o cantitate scazuta de elemente poluante.
Un amic de-al meu si-a facut o casa la munte in zona Valea Doftanei. Nu are apa curenta, evident si, impreuna cu alti locuitori din zona au hotarat sa capteze un izvor. De curiozitate, a luat cateva mostre din acea apa si i-a analizat compozitia intr-un laborator specializat. Mare i-a fost uimirea cand a aflat ca este de o puritate rar intalnita (mult peste apele plate ce se comercializeaza). Auzind acestea, l-am rugat sa imi aduca si mie 20 litri de apa la urmatorul sau drum in zona.
Ar fi interesant de adunat informatii despre aceste surse de apa care, se pot afla la indemana (cred ca de multe ori am trecut pe langa ele, fara sa le stim compozitia).
Jupanu
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 19, 2009 5:52 am

Re: Surse de apa pura din Romania

Mesajde bubinstein » Joi Noi 26, 2009 9:27 am

frumos....numai ca am inteles ca costa ceva bani analiza asta de apa si ca te cam chinui pana o poti face.Si eu sunt interesat de aceasta analiza dar nu stiu ce trebuie sa faci ca sa o poti obtine.Poate reusesti sa afli de la prietenul tau amanunte.Multumesc.

Vis a vis de calitatea apei, la aceasta bere pe care o facem noi , eu am folosit numai apa plata (La Fantana) si niciodata de la robinet(mai ales aici in Buc).

Se spune ca in procesul de fabricatie al berilor obisnuite din comert imbuteliate , apa este supusa atator filtrari si temperaturi incat practic este mai putin importanta sursa de apa fie ea apa de munte sau de ses.Important sa fie evident curata plata sa nu aibe mult calcar, fluor si sa fie microbiologic pura. Restul e publicitate....:))
bubinstein
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Sep 30, 2009 11:31 am

Re: Surse de apa pura din Romania

Mesajde Jupanu » Lun Noi 30, 2009 12:53 pm

Salut,

Odata cu raspunsul, se impune sa fac si o rectificare: este vorba despre Valea Urdei nu Valea Doftanei (tot prin zona...)
Respectiva persoana lucreaza la o societate aflata sub supravegherea celor de la mediu - regulat fac analize de apa.
Asa ca, fara niciun cost a reusit sa faca analizele de mai sus. Uimirea lui fata de rezultate a fost umbrita de uimirea persoanei care a facut testarile, spunand ca nu a vazut apa cu analize asa bune de foarte multa vreme.
Eu tot apa plata bucovina la 5 litri folosesc. E cea mai convenabila varianta (raport pret/calitate).
Jupanu
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 19, 2009 5:52 am

Re: Surse de apa pura din Romania

Mesajde indecis » Dum Mar 20, 2011 8:48 am

pt cei interesati de testarea partiala a apei va recomad ceea ce am folosit si eu adica testele pt acvarii JBL le gasiti la hornbach in jur de 40lei cutia cu 50 de testere.
poza http://www.nevertebrate.ro/popup_image.php?pID=199&image=0&osCsid=12f2150ad7194f3290f9012d4ebeb612
se poate testa:
1. pH intre 5.5 si 9.0
2. Duritate carbonica KH intre 0 si 40° GKH
3. Duritate totala GH intre 0 si 50° GTH
4. Nitriti (NO2) intre 0 si 20 mg/l
5. Nitrati (NO3) intre 0 si 200 mg/l
indecis
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 20, 2011 8:30 am

Re: Surse de apa pura din Romania

Mesajde Luigi » Mar Oct 09, 2018 5:00 pm

apa cumparata bucovina, o mai si fierbeti ?
Luigi
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 08, 2018 1:53 pm


Înapoi la Apa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron