[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Capacitatile buteliilor folosite la imbutelierea berii

Capacitatile buteliilor folosite la imbutelierea berii

Capacitatile buteliilor folosite la imbutelierea berii

Mesajde Laur » Lun Oct 12, 2009 6:30 am

Cineva ma intreba mai demult in ce tipuri de sticle de bere ii recomand sa imbutelieze berea.
Cele mai folosite butelii de sticla pentru bere sunt cele de 0,5 litri si cele de 0,33 litri, de culoare maro sau verde. Eu folosesc butelii de sticla de 0,5 litri pentru imbutelierea berilor de maxim 5,5 % ALC, cele de la 6 pana la 8% ALC le imbuteliez in butelii de sticla de 0,33 litri.
In Belgia, berea se imbuteliaza numai la 0,33 litri, in butelii de sticla. Foarte rar (mai ales in supermarket-uri) am vazut si bere la doza, la volum de 0,5 litri.
Nu se pot cumpara din Romania butelii goale de sticla - cei care le produc precum si cei care le distribuie, au unitati de livrare minim un palet, ceea ce inseamna vreo 1000 - 1500 sticle. Singura varianta este sa cumperi o bere de 0,5 litri si sa achiti si garantia ambalajului (uneori este inclusa in pret). Berile de 0,33 litri au ambalaj nereturnabil deci, fara garantie (dar, evident, sunt si mai scumpe decat unele beri de 0,5 litri).
Daca doriti sa cumparati bere la sticle de 0,33 litri si sa refolositi ambalajele, aveti grija ca ambalajele ce au capace gen "twist-off" (care se deschid cu mana prin rotatia capacului) nu pot fi refolosite, in sensul ca nu pot fi recapsate.
Cumparand orice kit de bere, veti primi un set de 10 butelii de sticla de 0,33 litri pentru imbuteliere bere. Am dorit sa venim astfel, in ajutorul celor care nu dispun de suficiente butelii de sticla pentru imbutelierea berii. Probabil, intr-un viitor apropiat vom adopta si varianta de vanzare a unui asemenea set de butelii.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Capacitatile buteliilor folosite la imbutelierea berii

Mesajde Laur » Lun Oct 12, 2009 6:40 am

Mai este un aspect ce trebuie avut in vedere la alegerea capacitatilor buteliilor pentru imbuteliere.
Fabricarea prin aceasta metoda a berii (cu fermentare secundara in sticla) conduce la formarea unui sediment pe fundul buteliei - sediment format din drojdie inactiva depusa in urma limpezirii. Recomandarea este ca turnarea berii sa se faca dintr-o singura miscare (tot volumul de bere sa se toarne o singura data), cu mare grija, pentru a nu tulbura sedimentul. Pentru aceasta, avem nevoie de pahare cu capacitate un pic mai mare decat cea a sticlei (de notat ca berea belgiana face spuma mai multa in comparatie cu berea englezeasca). De notat insa, ca sedimentul nu afecteaza sanatatea ci, strica gustul berii.
Alegand butelii cu capacitate mai mare de 0,5 litri, suntem obligati ca turnarea sa o facem in mai multe etape si riscam sa tulburam sedimentul incepand cu a doua turnare.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Butelii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron