[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Spalarea buteliilor de sticla

Spalarea buteliilor de sticla

Spalarea buteliilor de sticla

Mesajde Laur » Joi Oct 15, 2009 6:45 am

Nu este mare lucru de spus despre spalarea buteliilor de sticla in care dorim sa imbuteliem berea.
Daca in interiorul sticlelor se gasesc urme de murdarie, se pot spala cu ajutorul periei de spalat si a unei substante de curatat (eu am folosit CIF). Peria de la Brewferm, chiar daca este mai scumpa cu mult fata de omoloagele lor fabricate in Romania (cele importate din China nu intra in aceasta discutie din motive de calitate mult prea scazuta) este o perie care curata foarte bine, ajungand in toate punctele interioare ale sticlei - mai ales in partea de jos a sticlei unde, raman de regula urmele de murdarie.
As mai dori sa mentionez un aspect legat de spalarea sticlelor dupa ce au fost folosite la imbutelierea berii fabricate acasa. Datorita sedimentului depus pe fundul sticlei, de cele mai multe ori nu este suficienta o simpla clatire dupa golirea sticlei. Recomandarea mea este sa clatiti in prima faza sticla de grosul sedimentelor apoi, turnati apa in sticla aproximativ doua degete (astfel incat zona cu sediment sa fie acoperita). Lasati la inmuiat o ora-doua apoi, clatiti de cateva ori cu apa curata. Veti vedea ca tot sedimentul de pe fundul sticlei a disparut.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Înapoi la Butelii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron