[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Butelii bere 0,5 l

Butelii bere 0,5 l

Butelii bere 0,5 l

Mesajde Mugur » Dum Aug 28, 2011 4:08 pm

Berar debutant fiind, am cautat sa am de toate inainte de a incepe fabricarea propriu-zisa. Ocazie cu care am constatat ca una dintre sarcinile cele mai dificile este sa faci rost de sticle goale. Pentru ca m-am incapatanat sa reusesc, am stat pe net si pe telefon si, dupa ce am fost flituit de cativa distribuitori mari, am reusit. Am facut rost de sticle goale de 500 ml, la pretul de 10(zece) lei naveta de 24 sticle. Locul de unde se cumpara: depozitul engross Chirigiu, Bucuresti. Perosana de contact: Vali, tel. 0724187091.
Am vrut sa impartasesc experienta pentru ca banuiesc ca mai exista berari bucuresteni interesati de obtinerea de sticle goale.

Spor la berarit,
Mugur
Ultima oară modificat de Mugur pe Lun Aug 29, 2011 9:15 pm, modificat 1 dată în total.
Bere & Rock'n'Roll!
Mugur
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Aug 28, 2011 3:57 pm

Re: Butelii bere 0,5 l

Mesajde Laur » Dum Aug 28, 2011 7:28 pm

Foarte utila informatia.
Dar as rectifica: naveta are 20 de sticle de 0,5 litri nu 24. Cel putin navetele noi de bere asa stiu ca au.
Sa ne spui si in ce stare se afla sticlele: curate sau murdare (daca sunt murdare, cat de greu sa curata murdaria din interior), zgaraiate sau nu, etc. De asemenea, ar fi interesant ce culori se pot achizitiona, mai ales ca cea mai buna culoare a sticlei pentru bere este maro (numai ca unele sticle maro - cele de Timisoreana - am auzit ca sunt fragile, in sensul ca au peretele subtire si exista riscul de rupere a gatului la imbuteliere).
Sa ne spui ceva si despre integritatea lazilor aferente.
Te rog sa ne dai aceste informatii deoarece anul trecut am avut si eu o tentativa printre en-gross-istii de bere si nu m-a incantat starea sticlelor ce mi le puteau vinde.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Butelii bere 0,5 l

Mesajde Mugur » Lun Aug 29, 2011 9:10 pm

Corect si imi cer scuze: 20 sticle per naveta. Circa 1/5 din ele sunt verzi. Toate in stare perfecta, fara ciobituri sau zgarieturi. Miros in cel mai rau caz a bere trezita. In cel mai bun caz nu miros deloc. Nu sunt jegoase, patate, gainatate sau vopsite, par usor de curatat. Arata ca niste sticle din care cineva harnic tocmai a baut berea. De fapt, am inceput sa le igienizez si merge usor. Vreau sa le spal temeinic in interior, sa nu fi tinut vreo gospodina verde de Paris in una din ele! Navetele sunt de asemenea in stare foarte buna, aproape noi. Putin prafuite. Pare a fi in regula. Oricum, cine se duce sa ia sticle de acolo, poate arunca o privire sa vada cum se prezinta marfa.
Bere & Rock'n'Roll!
Mugur
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Aug 28, 2011 3:57 pm


Înapoi la Butelii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron