[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - bere la damigeana

bere la damigeana

bere la damigeana

Mesajde Fispas » Joi Mar 28, 2013 10:53 am

Din nevoia de a simplifica imbutelierea, mai ales in cazul in care se bea multa bere de-odata, si pentru a minimiza pierderile datorate depunerilor din fiecare sticla, am imbuteliat berea la damigeana de vin. Am folosit kit de mexican cerveza de la muntons, am pus la fermentatia primara doar 875g de zahar brut de trestie de la sanovita si la secundara am pus 8g/litru, acelasi zahar. Fermentatia secundara a durat 6 zile, acum se afla la maturat, duminica face o saptamana. Vedeti imaginile:
IMG_1098p.jpg
IMG_1098p.jpg (180.68 KiB) Vizualizat de 10746 ori

IMG_1099p.jpg
IMG_1099p.jpg (232.75 KiB) Vizualizat de 10746 ori

berea dupa fermentatia secundara avea putina spuma la suprafata dar acum m-am uitat la ea si nu mai are. ce presiune o fi inauntru, nu stiu, dar la sticlele obisnuite se aude doar un mic fas atunci cand le deschid.
a mai imbuteliat cineva in damigene? :)
Fispas
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Feb 14, 2013 9:53 pm

Re: bere la damigeana

Mesajde balauru_327 » Lun Apr 01, 2013 9:34 am

:) Bravo pentru incercare, dar cred ca e dificil ca sa mentii presiune in damigeana cu dopu ala. Pentru mai multa "etanseizare", daca o pot numi asa, culca damigeana, ca sa ai lichid in zona dopului, si atunci vezi daca tine, sau picura. Zaharul brun, este greu digerat de drojdie, de aceea trebuie sa o lasi mai mult la fermentatia secundara.
Ceea ce iti trebuie tie, referitor la minimizari pierderi si lenea de a desface sticla dupa sticla :lol: , este un keg .
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: bere la damigeana

Mesajde bionut » Vin Aug 02, 2013 2:55 pm

Cel mai important e ca dupa ce desfaci damigeana aia trebuie sa o bei, ca nu e ca vinul sa bei 2 saptamani din ea...decat daca iti place bere trezita :D
Ideal ar fi kegging-ul, dar, cel putin pentru mine, e prea scump, iti trebuie keg, CO2, si toate reductiile si conectorii necesari, ma limitez la a spala sticle. Oricum am strans o multime de sticle de Grolsch (peste 100), deci imbutelierea e ceva mai rapida ca nu mai capsez nimic :D
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm


Înapoi la Butelii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron