[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - MUNTONS - Lager

MUNTONS - Lager

MUNTONS - Lager

Mesajde Laur » Sâm Ian 16, 2010 4:18 pm

Salutare,

Pastrand bunele obiceiuri ;) , vreau sa va spun cateva cuvinte despre aceasta bere de la MUNTONS - Lager.
Este o bere blonda, amaruie (amareala este potrivita, nu excesiva), cu o cantitate mica de dioxid de carbon (deh, este o reteta englezeasca) si evident un guler mic de spuma, care s-a "risipit" in circa 1 minut.
Cantitatea de alcool este potrivita, undeva pe la 5% - reteta prevede obtinerea a 23 litri de bere de 4% insa, din acel kit de bere am facut in jur de 19 litri, diferenta de volum s-a concretizat in marirea cantitatii de alcool.
Per ansamblu, este o bere usoara, placuta gustului romanului (nici prea amara nici prea dulce), o bere de cursa lunga as spune eu. O bere ce se poate bea de sete - ca oricare dintre berile fabricate in Romania. Deci, cei carora berile aromate si dulcege nu le fac cu ochiul, pot incerca aceasta reteta.
Inca ceva: "gustul de dupa" (aftertaste-ul) este la fel, putin amarui combinat cu un iz dulceag ce nu deranjeaza.
Am atatasat si poze.
Lager1.jpg
Imediat ce am turnat berea din sticla
Lager1.jpg (49.89 KiB) Vizualizat de 27503 ori

Lager2.jpg
Dupa 1 minut de la turnare - spuma dispare :((
Lager2.jpg (20.84 KiB) Vizualizat de 27503 ori
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MUNTONS - Lager

Mesajde George Petrescu » Mar Apr 13, 2010 3:31 pm

Salut,

Eu unul sunt nou in ale berii facute in casa. Nu demult mi-am cumparat un echipament de facut bere si ca prima reteta am ales tocmai Muntos - Lager. Deja la ora asta savurez cu placere aceasta bere, care dupa cum spui si tu este o bere lejera, putin amaruie cu o aciditate moderata. Insa ma uit la poza pusa de tine si sincer mi se pare ca a ta este cam tulbure (sau poate lumina nu este cea mai buna). Mie cel putin mi s-a limpezit foarte bine.
George Petrescu
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 13, 2010 3:10 pm

Re: MUNTONS - Lager

Mesajde Laur » Mie Apr 14, 2010 7:24 am

Salut George,

Intr-adevar, lumina nu este adecvata. Deasemenea, berea a fost scoasa din frigider cu putin timp inainte de a o turna in pahar - din acest motiv pe pahar apare condens, ceea ce face sa para neclara.
Berea era foarte limpede (se distinge mai bine in partea de jos a paharului) si desemenea, foarte buna ;) dar.......putina (avand in vedere ca s-a terminat cam repede).

Sa auzim de bine
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MUNTONS - Lager

Mesajde DaniSZ » Lun Oct 17, 2011 8:17 pm

Nici nu stiu cum sa incep, cu inceputul, intr-o seara navigand pe net am dat de acest site, prima oara am fost reticent, apoi citind pe forum am zis de ce sa nu fac si eu, si uite asa am comandat un kit de muntos lager, si niste accesorii, pentru fermentat am folosit o damigeana de sticla fiind mai reticent cu privire la recipientele din plastic si tot ce e din plastic, si am urmat pasii srisi in reteta, nu va zic ca sunt la cam o luna distanta de cand am facut comanda, si sunt mandru de mine, dupa cum se vede din poze asa arata prima mea bere, mirosul, gustul, aromele, sunt ceva de nedescris, felicitari la toti care contribuiti la promovarea acestor produse....deja ma uit dupa urmatorul kit, ca dupa ce trecere are berea intr-o saptamana nu mai raman numai sticlele :lol:
Ataşamente
2011-10-16 16.56.30.jpg
muntos lager
2011-10-16 16.56.30.jpg (230.58 KiB) Vizualizat de 27105 ori
2011-10-16 16.55.50.jpg
muntos lager
2011-10-16 16.55.50.jpg (214.08 KiB) Vizualizat de 27105 ori
DaniSZ
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 17, 2011 8:02 pm

Re: MUNTONS - Lager

Mesajde Laur » Mie Oct 19, 2011 5:01 am

Bravo, si spor in continuare.
Fabricarea berii in casa din kit-uri este o idee care pare ciudata la inceput insa, daca pui mana si iti faci, vei avea o multumire extraordinara deoarece berea obtinuta este una de foarte buna calitate dar in ea se gaseste si un pic din tine, ca la fiecare lucru facut cu drag. Stiu berari amatori care au dat gres la cate o bere (gustul era diferit de ce trebuia sa iasa) insa tot au baut-o (evident, berea era baubila, sa nu exageram sa spunem ca au baut bere care nu se poate bea) pentru ca era facuta (asa cum s-au priceput) de mana lor.
Poate ar fi bine sa faci si o analiza a berii obtinute de tine: aspect, gust, miros, carbonatare, parere de ansamblu. Cu cat strangem mai multe informatii de la berari, cu atat cei care sunt la inceputuri isi pot da seama ce rezultate pot avea.
Bine ai venit in club.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Bancul de probe

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron