[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - BREWFERM - Raspberry (bere de zmeura)

BREWFERM - Raspberry (bere de zmeura)

BREWFERM - Raspberry (bere de zmeura)

Mesajde Laur » Lun Dec 07, 2009 5:28 pm

Avand in vedere ca am fabricat cam 90% din kit-urile de bere BREWFERM si MUNTONS, m-am gandit sa incerc una neobisnuita - cel putin pentru piata romaneasca - berea din zmeura, Raspberry sau Framboise. Gandul nebunatic m-a strapuns cand eram printre rafturile unui magazin de cartier si am vazut ca vindeau bere din zmeura, la 250 ml, 2,5% alcool si costa 7 sau 8 ron. M-am scuturat rapid vazand raportul pret/caracteristici si m-am dus glont acasa si mi-am facut respectiva bere (o pusesem deoparte si asteptam ii vina randul la fabricare).
Din kit-ul BREWFERM RASPBERRY se obtin 12 litri de bere cu ABV 5,5% (Alchool By Volume) si OG 1.053 (Original Gravity).
Imi pare rau ca nu am facut poze la pregatirea primei etape de fermentatie (in recipient) dar, m-am hotarat sa fac poze la cateva din etapele pentru pregatirea fermentatiei secundare (in sticle). Sper sa va placa (pozele).
Ideea cu pozele mi-au venit in momentul in care am inceput sa transfer berea din recipientul de fermentare in recipientul de amestecare si am vazut urmele de pe peretii recipientului de fermentare care erau de o culoare rosiatic-visinie ce tradau o bere fabricata din zmeura. Nu va mai spun ca toata bucataria mi s-a invadat de mirosul placut dulceag de zmeura.
Zmeura 1.jpg
Incepusem transferul berii
Zmeura 1.jpg (76.89 KiB) Vizualizat de 25241 ori


Cam asa ansamblul de transfer din recipientul de fermentare (sus) in cel de amestecare (jos)
Zmeura 2.jpg
Vedere laterala
Zmeura 2.jpg (82.93 KiB) Vizualizat de 25241 ori


In recipientul de amestecare, berea a facut ceva spume dar, dupa cateva zeci de secunde "i-a trecut". Pentru a diminua spuma facuta in momentul transferului, am folosit dispozitivul de umplere a sticlelor (de la care am scos supapa cu garnitura neagra de cauciuc)
Zmeura_3.jpg
"Spume" de zmeura
Zmeura_3.jpg (33.08 KiB) Vizualizat de 25241 ori


Cam asa a ramas pe peretii recipientului. Culoarea spumei de drojdie este foarte interesanta: rosu-visiniu. Si berea are o culoare interesanta.
Zmeura 4.jpg
Spuma de drojdie
Zmeura 4.jpg (40.33 KiB) Vizualizat de 25241 ori


Apoi am "tras" berea in sticle ......
Zmeura_5.jpg
"Tragere" la sticla
Zmeura_5.jpg (39.88 KiB) Vizualizat de 25241 ori


.....si am inceput capsarea lor.
Zmeura 6.jpg
Capsarea
Zmeura 6.jpg (55.79 KiB) Vizualizat de 25241 ori


Si am muncit ceva....
Zmeura_7.jpg
Iar capsare
Zmeura_7.jpg (51.32 KiB) Vizualizat de 25241 ori


......pana le-am dovedit pe toate.
Zmeura 8.jpg
Dovedite toate
Zmeura 8.jpg (54.11 KiB) Vizualizat de 25241 ori


Le-am pus la a doua fermentatie si dupa 5 zile le voi baga la rece, unde se vor matura si limpezi.
Va tin la curent cu evolutia "ostilitatilor".
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: BREWFERM - Raspberry (bere de zmeura)

Mesajde Laur » Lun Dec 28, 2009 7:36 pm

Dupa aproape doua saptamani de maturare, am incercat berea........ Surpriza placuta: cantitate de acid specifica berilor belgiene, adica mare, o spuma deosebita, si o cantitate moderata de alcool. La miros, se aseamana cu siropul de zmeura iar gustul te astepi sa fie pe masura. Gustul insa este de bere, cu fine arome de zmeura. "Aftertaste"-ul este reprezentat de o aroma mai puternica de zmeura. Culoarea este normala, cu tenta rozalie. O bere desert, ce poate fi savurata atat de femei cat si de barbati.
PS: berea am baut-o si nu am apucat sa-i fac o poza :D - promit sa fac la urmatoarea sticla
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: BREWFERM - Raspberry (bere de zmeura)

Mesajde Laur » Mar Dec 29, 2009 2:55 pm

Acum am facut si o poza berii faimoase (spun faimoasa pentru ca este la mare cautare in randul prietenilor mei) dar in acelasi timp si neobisnuita
zmeura 1.jpg
zmeura 1.jpg (82.59 KiB) Vizualizat de 25227 ori


Am fotografiat si spuma mai de aproape
zmeura 2.jpg
zmeura 2.jpg (94.48 KiB) Vizualizat de 25227 ori
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: BREWFERM - Raspberry (bere de zmeura)

Mesajde milovan_djilas » Sâm Ian 09, 2010 12:09 pm

Ai dreptate, Laur, este o bere bestiala... in Olanda imi luam cate 6 kriek, dar din visine, foarte buna si aia si avea exact alcoolemia pe care ai obtinut-o tu din kit-ul respectiv... Intr-adevar, la noi e foarte scumpa (si in Carrefour e cam 7 lei) si nu gasesti decat cu ABV 3,5.
Imi lasa gura apa cand ma uit la poze... La vara sigur imi cumpar toata instalatia!
milovan_djilas
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 16, 2009 6:51 pm


Înapoi la Bancul de probe

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron