[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - BREWFERM Christmas - pentru cei ce prefera GUINNESS

BREWFERM Christmas - pentru cei ce prefera GUINNESS

BREWFERM Christmas - pentru cei ce prefera GUINNESS

Mesajde Laur » Lun Dec 21, 2009 4:03 pm

Salut din nou,

Am promis sa fac referire la toate tipurile de bere fabricata de mine. Acum ceva vreme am fabricat bere CHRISTMAS de la BREWFERM. Este singura bere care nu are nevoie de adaos de zahar (fermentatiile se realizeaza cu zaharurile din mustul de bere). Din acest motiv, as zice ca se recomanda celor care au probleme cu surplusul de zahar din organism.
Sa revenim........berea are o perioada de maturare indelungata, in jur de 3 luni. Nu pare deloc imbietor sa astepti atata amar de vreme dar, pentru cei ce prefera berea Guinness, este o recomandare cu caldura. De ce spun asta? Pentru ca dupa o luna de maturare, am degustat o bere din respectiva sharja si am avut placerea sa beau o bere ce seamana izbitor cu Guinness: bruna, amara (chiar foarte amara - poate dupa maturare sa aiba alt gust), cu un guler mic de spuma, fara acid.
Am baut berea foarte repede si am uitat s afac o poza - promit sa fac poze la viitoarea sticla.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: BREWFERM Christmas - pentru cei ce prefera GUINNESS

Mesajde Laur » Joi Ian 06, 2011 9:13 pm

Salutare,

Revin cu informatii suplimentare despre kit-ul de bere BREWFERM CHRISTMAS.

Kit-ul de bere CHRISTMAS de la BREWFERM este un kit la care nu trebuie sa folosim adaos de zahar, nici in prima etapa de fermentare nici in a doua etapa.
Practic, doar cu continutul kit-ului obtineti 7 litri de bere bruna, avand o cantitate de alcool de 7,5%.
Este o bere cu un miros de malt prajit, specific unei beri brune, imi vine sa spun un miros aspru. La gust este foarte amara, este cea mai amara bere pe care am baut-o vreodata. Gustul puternic de cafea se simte imediat ce o pui pe limba. Nu are un "aftertaste" deosebit, amareala iti cuprinde gura pentru cateva zeci de secunde, nelasand loc niciunei alte arome.
Culoarea este brun inchis.
Carbonatatia este buna insa, nu am respectat reteta: reteta spune sa pui berea in sticle atunci cand are densitatea de 1.020. Dar pentru aceasta trebuie sa faci masuratori dese (dar masuratorile scade cantitatea de bere ramasa in recipientul de fermentare) sau sa ai o experienta vasta in fabricarea acestei beri (sa stii corect cand sa o pui in sticle).
Ca sa trec peste acest aspect cu brio, am lasat la fermentat pana la final si la punerea berii in sticle am folosit circa 3 gr/500 ml de bere.
Cam asa se prezinta berea:
Christmas.jpg
Christmas.jpg (58.74 KiB) Vizualizat de 19125 ori
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Bancul de probe

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron