[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - BREWFERM KRIEK - bere de cirese

BREWFERM KRIEK - bere de cirese

BREWFERM KRIEK - bere de cirese

Mesajde Laur » Dum Iun 13, 2010 12:01 pm

Salutare din nou de la BANCUL DE PROBE.

Anul trecut, cei de la BREWFERM au scos din portofoliu berea KRIEK (de cirese) pe motiv ca rezultatele calitative nu erau pe masura dorintelor lor. Anul acesta, de ZIUA PORTILOR DESCHISE (eveniment desfasurat in perioada 22 - 24 mai 2010) au reintrodus produsul in protofoliul lor, mentionand ca reteta a fost mult imbunatatita.
Evident, aflandu-ne la acest eveniment si fiind deschis si magazinul, am purces la cumpararea catorva kit-uri de bere KRIEK, pentru a testa rezultatele. Pe perioada sederii in Belgia, am savurat de mai multe ori vestita MORT SUBITE Xtreme, bere din cirese produsa in Belgia.
Tehnologia de fabricare nu difera cu nimic de tehnologia clasica de fabricare bere din kit-uri de bere.
Ieri, 12 iunie am transferat berea in sticle.
1.jpg
Inaintea transferului berii
1.jpg (108.15 KiB) Vizualizat de 19483 ori

Culoarea era foarte inchisa, un visiniu inchis. Insa culoarea finala se va vedea la deschiderea primei sticle.
2.jpg
Se observa culoarea visiniu inchis a berii
2.jpg (98.48 KiB) Vizualizat de 19483 ori

3.jpg
Culoare visinie
3.jpg (82.46 KiB) Vizualizat de 19483 ori

Urmeaza transferul propriu-zis al berii. Am folosit un sistem ce reduce la minim contactul berii cu aerul in timpul transferului. Sistemul este format dintr-un furtun de PVC 8x11 mm, foarte flexibil, transparent, avand la capete cate un manson de plastic alb de la dispozitivul de umplere a sticlelor (manson ce se potriveste perfect cu robinetul). Berea a umplut recipientul de amestecare de jos in sus.
4.jpg
Vedere de ansamblu a procesului de transfer
4.jpg (122.13 KiB) Vizualizat de 19483 ori

Din nou se vede culoarea berii transferate.
5.jpg
Culoare bere
5.jpg (69.84 KiB) Vizualizat de 19483 ori

Iar aici se observa cum berea intra prin robinetul recipientului de amestecare, umplandu-l de jos in sus, minimizand astfel contactul cu aerul.
6.jpg
Umplerea recipientului de amestecare
6.jpg (117.99 KiB) Vizualizat de 19483 ori

Cam asa arata drojdia ramasa in recipientul de fermentare.
7.jpg
Drojdia ramasa
7.jpg (87.55 KiB) Vizualizat de 19483 ori
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

BREWFERM KRIEK - bere de cirese

Mesajde Laur » Dum Iul 04, 2010 12:25 pm

A sosit si momentul adevarului.
Astazi, 04 iulie, de Ziua Americii, mi-am luat inima in dinti si am degustat un Kriek.
Caracteristicile sunt:
- culoare rosu-visiniu deschis, sau cum zice reclama BURGUNDE, CLICK; culoare foarte interesanta pentru o bere.
- carbonatatie moderata - recomandata celor deranjati de o carbonatatie excesiva.
- alcool 5,5 %.
- gust amarui combinat cu o araoma dulce de cirese (evident), un "aftertaste" amarui, putin astringent.
- desfata olfactiv cu un parfum autentic de cireasa.
- limpezime foarte buna.
O experienta inedita, fiind apreciata inclusiv de doua doamne carora berea nu le este deloc pe plac.
Este o bere aperitiv, atat pentru delectarea doamnelor cat si cea a domnilor.
La prima poza facuta, nu se observa cat de limpede este datorita condensului de pe pahar.
kriek.jpg
Vedeta zilei de 04 iulie 2010
kriek.jpg (122.24 KiB) Vizualizat de 19479 ori

kriek1.jpg
Vedeta zilei de 04 iulie 2010
kriek1.jpg (168.41 KiB) Vizualizat de 19479 ori

kriek2.jpg
Vedeta zilei de 04 iulie 2010
kriek2.jpg (115.19 KiB) Vizualizat de 19479 ori
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Bancul de probe

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron