[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - BREWFERM ABBEY - bere bruna de abatie, ABV 8%

BREWFERM ABBEY - bere bruna de abatie, ABV 8%

BREWFERM ABBEY - bere bruna de abatie, ABV 8%

Mesajde Laur » Dum Aug 08, 2010 8:37 am

Nu stiu cum se face ca in ultima perioada m-am apucat sa scriu in BANCUL DE PROBE numai cand am baut ultima sticla din acel tip de bere.
Acum va voi prezenta una dintre piesele de rezistenta ale kit-urilor BREWFERM - berea de abatie ABBEY (sau ABDIJ in olandeza).
Este o bere bruna, cu o cantitate de alcool de 8%. Cantitatea de dioxid de carbon este moderata. Spuma nu depaseste 1 cm (e drept ca am folosit un pahar pentru bere de abatie care nu lasa spuma sa se inalte mai mult de 1-2 cm) si este de culoare maronie - o culoare absolut normala pentru o bere bruna.
Gustul este delicat, avand o finete greu de explicat. La prima atingere a limbii, se simte o senzatie de catifelare imbinata cu un gust usor dulceag. Dupa ce am inghitit, pe cerul gurii si pe gat ramane un AFTERTASTE amar cu o usoara tenta de cafea, normal la o bere bruna - dar aceasta amareala este foarte placuta si delicata.
Cantitatea de alcool, destul de ridicata nu se simte deloc in timp ce berea este bauta - evident, se simte dupa ce aceasta este asimilata. A fost fabricata folosind apa plata Bucovina si zahar candel brun.
Per ansamblu, este o bere de nota 10.
Mentionez ca aceasta bere are o perioada mare de maturare (4-6 luni) - deci este indicata pentru berarii cu multa rabdare ;) .
Am degustat din aceasta bere si acum vreo 2-3 luni si era foarte amara - chiar m-am temut ca nu va iesi ceea ce trebuie insa, a iesit mai buna decat asteptarile mele.
Din aceasta bere am dat spre degustare unui cunoscut de-al meu ca are un bar in care se vinde preponderent Leffe - a fost foarte placut surprins de calitatile acestei beri si, spre mandria mea, a afirmat ca este mai buna decat o bere Leffe.
Aici am pus si o poza a vedetei :D
abbey.jpg
Vedeta bruneta
abbey.jpg (106.36 KiB) Vizualizat de 19750 ori
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: BREWFERM ABBEY - bere bruna de abatie, ABV 8%

Mesajde wagnererik20 » Mie Mar 26, 2014 9:22 pm

mmmmmmm da bine arata o sa incerc si eu da mai tarziu cat o sa am destula rabdare sa astept 4 luni, iocamdata nu sunt in stra nici de 4 zile.
wagnererik20
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 26, 2014 8:50 pm


Înapoi la Bancul de probe

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron