[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Shadows of Red

Shadows of Red

Shadows of Red

Mesajde NeaPuiu » Lun Aug 10, 2015 4:02 am

Am facut aceasta reteta avand urmatoarele probleme pe parcurs>
1.apa de strike prea fierbinte rezultand un mash cu temperatura de cca 70 grade, racit repejor cu apa pregatita pentru sparge (rece). Granele au fost macinate cam mare, adica am gasit ulterior cam multe boabe intregi

2. apa din reteta era prevazuta asa>

Type: All Grain Date: 3/18/2005
Batch Size: 5.50 gal Brewer: Fred Bonjour
Boil Size: 6.50 gal Asst Brewer:
Boil Time: 90 min Equipment: Brew Pot (30 Qt) and Igloo Cooler (10 Gal)
Taste Rating(out of 50): 0.0 Brewhouse Efficiency: 75.00

Mash Name: Single Infusion 152 Total Grain Weight: 9.88 lb
Sparge Water: 4.94 gal Grain Temperature: 72.0 F
Sparge Temperature: 168.0 F TunTemperature: 72.0 F
Adjust Temp for Equipment: TRUE Mash PH: 5.4 PH

Step Time Name Description Step Temp
60 min Sacrification Add 12.00 qt of water at 164.7 F 152.0 F

Am vrut sa fac mai mult, respectiv 28 de litri de bere, adica 6.16 astfel ca am inmultit toate cantitatile cu 1,12. Deoarece din lectuararea retetei nu prea am inteles care e cantitate de apa pt mash si care pt sparge am intrat pe http://brew365.com/mash_sparge_water_calculator.php si in final am folosit

3.66 galoane adica 16,63 l pentru mash si 6 galoane si-un pic adica 28 litri pt sparge , deci in total vreo 45 litri de apa. In final am obtinut 28 litri de must cu OG 1032, dezamagitor (in reteta trebuia sa obtin 1050) asa ca dimineata am mai adaugat vreo 350-400 grame de zahar tos.

Intrebare>

Cum intelegeti cantitatile de apa din reteta? Boil size e apa pt mash? De ce reteta prevede 4,94 galoane pt sparge iar eu am pus dupa calculator 6 galoane? Mi-a iesit berea slaba pt ca am pus prea multa apa, pentru ca totusi cantitatea finala de must mi-a iesit dupa reteta adica 28 de litri/1.12= 25L=5,5 gal?

Spor la bere !
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Shadows of Red

Mesajde balauru_327 » Lun Aug 10, 2015 6:00 am

Apa de mash = " Add 12.00 qt of water at 164.7 F (asta a uitat sa adauge ala) "pentru a obtine "152.0 F
Apa de sparge = Sparge Water: 4.94 gal Sparge Temperature: 168.0 F . S-a omis faptul ca dupa mash, se duce plamada la 75.5Celsius unde se mentine 5-15min., se scurge apoi se vine cu apa de clatire, 4.94gal. Link cu reteta se poate?

Deci 11.35 l apa pt. brasaj+18.7 l clatire la 4.5 kg malt = 30 l apa la 4.5kg malt (in total) adica un raport apa/malt de 6.66.
La 42 l apa folosita in total, conform celor spuse mai sus trebuiau, 6.3 kg malt asa a fost?

Pentru urcat OG-u se poate fierbe mai mult fara capac, pentru a pierde din apa sau se adauga in timpul fierberii miere/zahar tos, candel/extract de malt

Boil size= lichidul care rezulta din brasaj si ajunge in keg-ul unde se fierbe
Batch size= "berea verde" care ajunge in fermentator
Mash size = apa cu care se face mash-ul, brasajul
Sparge size= apa de sparge, clatire
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Shadows of Red

Mesajde NeaPuiu » Lun Aug 10, 2015 2:52 pm

Link cu berea mea rosie care nu cred ca va mai iesi asa rosie

http://www.beersmith.com/Recipes2/recipe_269.htm

Parerea mea ca intre cantitatile de apa din aceasta reteta si cantitatile rezultate din calculator sunt niste discordante. Deci: mergem dupa reteta sau dupa calculator? Reteta nu era destul de explicita, ar trebui sa spuna sa inteleaga toata lumea cata apa de mash, cata de mash-out (daca se face prin adaugare), cata de clatire (sparge). Clar e ca am folosit 5 Kg grane (11 livre) la vreo 42 litri de apa si nu e bine. Deci, pe general, care ar trebui sa fie raportul apa/grane?
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Shadows of Red

Mesajde balauru_327 » Lun Aug 10, 2015 5:17 pm

Reteta e retata. Punct. Ori se ia ca atare ori ba, si cand e ba iese altceva. Retetele in general sunt postate dupa multe incercari si ajustari ale ingredientelor, temperaturilor, bla bla.
Eu zic ca toti incepatorii au dificultati cu intelesul retetelor, si eu am avut. Dar acum e limpede, de ex. reteta de Shadows of Red.
Zice ca mash-u dureaza 60min (sacrification), se adauga 12qt apa la 164.7 Farenheit peste malt pentru a rezulta un 152 Farenheit. Ce nu zice e ca se urca dupa cele 60min. toata plamada la 75-78Celsius pret de 5-15min. Dar se subintelege.
Apoi sparge 4.94 gal apa la 168 Farenheit.

Raportul malt-apa determina OG-u, deci nu pot raspunde pe general.

Dupa cum am mai spus retata initiala folosea 4.5kg malt si 30 l apa, reteta adaptata ar fi trebuit sa aibe 6.3kg malt la 42l apa (sper sa nu gresesc).
Verificati M.P.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Shadows of Red

Mesajde NeaPuiu » Dum Aug 23, 2015 12:41 pm

Cotage House Saison.JPG
Cotage House Saison, corpolenta, condimentata cu spuma persistent si efervescenta de durata, buna, o reteta pe care o sa o repet
Cotage House Saison.JPG (74.17 KiB) Vizualizat de 24358 ori
Iata ce am eu acum in stoc:
Ataşamente
Milk Stout.JPG
Milk Stout - gust relativ ok, de biscuit si caramel, culoare neagra ca ceaunul, spuma maronie frumoasa, din pacate efervescenta cam slabuta, probabil ca odata cu maturarea va mai capata ceva acid. Cred ca am pus prea multa lactoza.
Milk Stout.JPG (74.39 KiB) Vizualizat de 24358 ori
Shadow of Red.JPG
Shadow of Red, deoarece am pus prea multa apa rosul a iesit cam pal. Are un usor gust de spalator si efervescenta slaba. Spuma dupa cum se vede - slaba. De evitat pe viitor greseala nerespectarii proportiilor apa/malt
Shadow of Red.JPG (73.95 KiB) Vizualizat de 24358 ori
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm


Înapoi la Bancul de probe

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron