[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Ziua Nationala a Pasiunilor

Ziua Nationala a Pasiunilor

Ziua Nationala a Pasiunilor

Mesajde Laur » Dum Sep 25, 2011 7:05 am

Salutare tuturor,

De vreo 3 ani incoace, in fiecare an, pe 23 septembrie se organizeaza evenimente pentru sensibilizarea conducerii tarii in vederea recunoasterii acestei zile ca zi Nationala a Pasiunilor.
Acest an, alaturi de organizatori a fost si fabrica-de-bere.ro. Evenimentul a fost organizat la Beer'o'clock, pe Gabroveni in Centrul Vechi, incepand de la ora 18:00.
Programul includea fabricarea de bere de casa din kit-uri pentru cei neinitiati (am ales aceasta tehnologie deoarece este cea mai simpla si cea mai scurta), proiectii de filmulete documentar legate de fabricarea berii, degustare de bere de casa si discutii liber-alese pe teme de interes comun (evident, legate de bere).
Incepand cu ora 18:00 s-au strans la Petre (adica la Beer'o'clock) 13 berari amatori (atat fabricanti din kit-uri cat si fabricanti ALL GRAIN). Avand in vedere ca toti participantii erau familiarizati cu fabricarea berii de casa, nu a fost cazul sa efectuam demonstratia cu fabricarea berii din kituri.
Datorita unor nesincronizari, nu am avut disponibil un proiector pentru a putea beneficia de informatiile video.
Asa ca am ramas cu partea cea mai importanta, parte care s-a si executat: degustarea de bere de casa.
fabrica-de-bere.ro a pus la bataie 17 sticle de bere: Hefe Weizen (fabricata cu Decoct), Triple (fabricata din kit-uri) si cateva sticle de McBeaver Scotch Ale.
Dupa posibilitati, cativa berari au venit insotiti de licorile fermecate produse de ei (a se citi beri).
Toata lumea a avut ocazia de a cunoaste fetze noi din "tagma" berarilor amatori bucuresteni (imi pare rau ca nu se intampla si astfel de evenimente in alte orase din tara - sau daca se intampla si noi nu stim, rog sa ne informeze si pe noi cineva, pentru a putea participa).
Inainte de inceperea degustarii, fiecare si-a facut incalzirea cu una sau mai multe beri din oferta de la Beer'o'clock, evident, pentru a fi in forma maxima ulterioara.
Degustarea s-a inceput pe la ora 19:00 si s-a terminat in jurul orei 23:30 (ultimii, adica noi, am plecat la ora aceea). Chiar a fost un berar care, desi nu a putut sta, a venit totusi la eveniment sa ne salute si sa isi ceara scuze ca nu poate sta.
Intre berile ce trebuiau degustate, si-a facut loc si multe discutii pe teme evident, legate de berarit, discutii care, cu siguranta le-a facut o deosebita placere participantilor, mai ales ca este mai greau sa gasesti pe cineva care sa vorbeasca aceeasi limba cu tine cand vine vorba de pasiunea de a face bere de casa.
Per ansamblu, evenimentul a fost foarte placut si in acelasi timp interesant. Toata lumea s-a simtit bine, asta dupa cateva feed-back-uri primite in week-end. Oricum, asteptam impresiile celor care au participat.
Avem si poze dar sunt la Robert, fotograful nostru. Imediat ce le avem, le si postam.
Bafta si ne revedem la urmatoarea intalnire a berarilor.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ziua Nationala a Pasiunilor

Mesajde domnu_mircea » Lun Sep 26, 2011 10:06 pm

Îmi pare rău că nu am putut veni să vă ajut la băut...
domnu_mircea
 
Mesaje: 98
Membru din: Mar Ian 25, 2011 4:28 pm

Re: Ziua Nationala a Pasiunilor

Mesajde montego » Mar Sep 27, 2011 12:20 pm

Nu stim daca am sensibilizat sau nu conducerea tarii, dar cu siguranta a fost un eveniment foarte placut in care s-a baut si s-a discutat bere. O ocazie buna de a ne cunoaste, mai ales ca suntem o comunitate destul de restransa si totodata de a invata chestii noi din experientele celorlalti.

Ne pare rau pt cine nu a venit... insa ne-am descurcat si singuri ;)
montego
 
Mesaje: 29
Membru din: Lun Noi 01, 2010 5:40 pm


Înapoi la Evenimente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron