[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Milk Stout

Milk Stout

Milk Stout

Mesajde NeaPuiu » Mar Iul 28, 2015 4:20 pm

Nu este o reteta pe care trebuie sa o urmati (cel putin nu inainte de a gusta eu berea) dar poate fi amuzant ca jurnal de incepator.

Urmati linkul urmator > http://www.slideshare.net/NeaPuiu/milk-stout
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Milk Stout

Mesajde balauru_327 » Mar Iul 28, 2015 6:29 pm

poza 1 - ai scris un 66 grade dar nu vad nici un 75-78.
poza 2 - cata apa ai folosit la brasaj? 22litri/6galoane, ca daca e asa ai avut o eficienta de 70%, ceea ce este bun
- malturile arse(Carafa/Chocolate/Roasted) acopera destul de mult malturile aromate(Biscuit) sau hameiul delicat. Chiar si licoricele
- capacul este necesar
poza 7 - robinetul de alama nu e prea bun, "cocleste" si toata"cocleala" aia se duce in bere
poza 8 - ha ha, ala e asternut nu patura, aia nu mentine temperatura mai ales in aer liber
poza 9 - sac de bumbac am si eu, si merge la fel de bine cu el. Eu il spal dupa ce fac berea
- Felix trebuia adaugat pentru culoare la bere, ca din poza mie imi pare bun, iesea un Stout "Void of Light"
poza 12 - imi vine sa plang, mustul ia contact cu aerul prin cana aia, ia contact cu mana. ASA NU ! Mai bine se scufunda serpentina aia igienizata in must, capac peste oala si eventual oala pusa intr-o cada/ceva cu apa rece.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Milk Stout

Mesajde NeaPuiu » Mie Iul 29, 2015 4:25 am

1. am facut si oleaca de mashout dar cred ca am uitat sa povestesc.
2. au fost de fapt 8 galoane si inca vreo doi litri cand mi s-a parut ca scap in sus temperatura, practic au fost 6 bidoane de 6 litri cu apa de izvor si inca 2 de la robinet. Am retinut, nu era cazul sa mai pun si biscuitul peste reteta originala
3. robinetele le schimb astazi, dar alea de antimoniu din comert nu prea imi insipira incredere.
4. astazi caut si carton, probabil ca o sa trebuiasca sa stric niste cutii ca nu gasesc nicaieri carton la val
5.nu prea am cum sa racesc cu capacul peste pentru ca ies capetele chilerului si nu se aseaza capacul. Transferul l-am facut cu cana in ideea de a nu lua si sedimentele de pe fundul vasului (licorice, irish, proteine) , dar daca voi avea maine kegul 2 cu bazooka atunci cred ca n-o sa mai fie probleme si o sa pot face transferul cu furtunul. Oricum, sunt f decis ca pana la sfarsitul anului sa imi fac un suport pt 3 keguri , cu transferul gravitational.
Multumesc mult pt sfaturi
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Milk Stout

Mesajde NeaPuiu » Mie Iul 29, 2015 4:29 am

1. am facut si oleaca de mashout dar cred ca am uitat sa povestesc.
2. au fost de fapt 8 galoane si inca vreo doi litri cand mi s-a parut ca scap in sus temperatura, practic au fost 6 bidoane de 6 litri cu apa de izvor si inca 2 de la robinet. Am retinut, nu era cazul sa mai pun si biscuitul peste reteta originala
3. robinetele le schimb astazi, dar alea de antimoniu din comert nu prea imi insipira incredere.
4. astazi caut si carton, probabil ca o sa trebuiasca sa stric niste cutii ca nu gasesc nicaieri carton la val
5.nu prea am cum sa racesc cu capacul peste pentru ca ies capetele chilerului si nu se aseaza capacul. Transferul l-am facut cu cana in ideea de a nu lua si sedimentele de pe fundul vasului (licorice, irish, proteine) , dar daca voi avea maine kegul 2 cu bazooka atunci cred ca n-o sa mai fie probleme si o sa pot face transferul cu furtunul. Oricum, sunt f decis ca pana la sfarsitul anului sa imi fac un suport pt 3 keguri , cu transferul gravitational.
Multumesc mult pt sfaturi
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Milk Stout

Mesajde NeaPuiu » Mie Iul 29, 2015 7:24 am

Revin cu o specificatie. Operatiunile facute cu cana erau ale lichidului fierbinte, din vasul de fierbere in racitor. Nu cred ca se poate produce o infes(c)tare deoarece lichidul este f fierbinte. Daca l-as transfera prin furtun nu cred ca ar fi mare diferenta, mai ales ca vor trebui niste furtune super rezistente la temperaturi inalte (ce se foloseste de regula?) sau mai bine tevi de cupru (?!).
Oricum, daca voi realiza un cadru in 3 trepte pentru cele 3 keguri (mai iau unul saptamana asta) va trebui musai facuta transferarea prin tevi sau furtune, gravitational. Astept sfaturi cu privire la realizarea acestui obiectiv.

Traiasca berea !
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Milk Stout

Mesajde balauru_327 » Mie Iul 29, 2015 5:50 pm

Gasesti pe site robinet, 40 ron parca, ori pe ebay. Nu pot sa cred ca nu ai unm chiosc/butic/magazin prin zona de unde sa iei cutii de carton. La val am vazut in Hornbach, asta daca esti din Bucuresti.
Cu racirea se poate proceda invers, sa zic asa, sa treci mustul prin bobina de teava din cupru, direct in fermentator si bobina scufundata in apa rece. Sau asa ceva.
https://www.youtube.com/watch?v=DVf-lTFpR2c
Eu folosesc un sac mai mic, din bumbac, in care pun irish moss,licorice,hamei.Bonus multe proteine se "agata" de sac, practic o gramada de "jeg" ramane acolo :lol: .
Bazooka nu filtreaza proteine, pentru asta trebuie ceva foarte fin, de ordinul micronilor.
Furtunul de silicon este folosit, rezista pana la 250Celsius, gasesti pe site.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Milk Stout

Mesajde NeaPuiu » Joi Iul 30, 2015 4:04 pm

Astazi, dupa 5 zile de fermentatie primara am masurat densitatea primului meu stout, 1020 dar nu mai este nici o efervescenta in cilindru iar la supapa nu mai sunt bule desi nivelurile nu sunt echilibrate. Ma gandesc ca o fi mare densitatea din cauza celor 500 grame lactoza pe care le-am pus in 19 l must. In rest culoare neagra intens, aroma super si alcool perceptibil. Ce credeti, pot trage in sticle in aceste conditii?
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Milk Stout

Mesajde balauru_327 » Vin Iul 31, 2015 5:59 am

Eu nu am folosit lactoza, nu prea stiu ce sa zic despre ea. Stiu ca o fermentatie lunga e mai buna si ca din o densitate mare nu se ajunge prea repede la final, din cauza ca drojdia "oboseste " spre final si lucreza mai incet. Drojdia consuma initial din must tot ce e nutrient si oxigen, apoi zaharul. Putini nutrienti si oxigen determina o multiplicare mica a drojdiei, deci si o fermentatie greoaie, ajungandu-se la final cu greu.
Eu as lasa drojdia 2 saptamani macar. La ce temperatura sta?
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Milk Stout

Mesajde NeaPuiu » Vin Iul 31, 2015 2:37 pm

Cat a fost canicula erau 26-28 de grade, acum s-o mai fi racorit.
Am avut o sarja acum vreo saptamana care tot asa nu mai fermenta, am scos capacul si cu linguroiul de lemn (nesterilizat!!!) am amestecat pe deasupra ca sa nu agit sedimentele dar sa o mai oxigenez. A functionat, a doua zi a inceput sa scoata din nou bule la supapa si a mai fermentat cateva zile. La trasul in sticle mi s-a parut buna la gust (un amber adaptat dupa stocurile de ingrediente) si densitatea a ajuns in final la 1010.
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Milk Stout

Mesajde balauru_327 » Lun Aug 03, 2015 1:08 pm

Un beci e la fix. Se mai poate face o cutie din placi polistiren, in care se pune o sticle cu apa inghetata dupa caz, inlocuindu-se periodic pentru o temperatura mai joasa.
1.010 e f. bun.
Utila este o pompa atomizor, cu solutie ChemOxi, pentru a elimina problema linguroiului neigienizat. Si se poate pastra asa solutia.
Felicitari, incet incet perseverenta si rabdarea dau roade in rezultatul finit
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Următorul

Înapoi la Retete

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron