[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - KOLSCH

KOLSCH

Re: KOLSCH

Mesajde bionut » Joi Oct 01, 2015 11:29 pm

Citind primele postari m-am hotarat sa iti zic ca apa e de vina pentru amareala ta. Apoi am vazut la final cuvintele magice, pH 8 si mult calcar. Asta inseamna apa dura, apa care nu permite mashului sa isi stabilizeze pH-ul in jurul valorii de 5.2 astfel reducand eficienta (deci pierzi zaharuri din malt, dupa cum au observat si orataniile din curte) si de deapsupra, apa dura, unele minerale din ea, duc la accentuarea gustului amar din acizii alfa din hamei si la extragerea taninilor din malt si din hamei. Acestea pot explica amareala accentuata pe care o simti.
Aceeasi problema o am si eu cu apa, ba chiar a mea are pH 9, pe langa cumparatul de apa mi-a ramas varianta sa car apa de la robinet din Bucuresti. Mult mai buna decat ce am eu in fantana cat si la reteteau locala de la tara.
Apa se poate trata, dar acidifierea nu se poate face la ochi, ideal ar fi un buletin de analize ca sa stii exact cu ce te lupti. Al doilea raspuns ar fi sa investesti, daca te tine, intr-un sistem de filtrare prin osmoza inversa si sa folosesti apa rezultata (pura) in amestec (diferite proportii) cu apa de fantana nefiltrata. Pe mine ma bate gandul sa fac asta intr-un final, dupa ce imi upgradez echipamentul.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Anterior

Înapoi la Retete

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron