[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Fermentare bere in butoi de inox

Fermentare bere in butoi de inox

Fermentare bere in butoi de inox

Mesajde NastyLucke » Lun Dec 17, 2012 9:04 am

Salutare.

A incercat cineva sa fabrice berea in butoaie de inox pentru dozator? Adica a doua fermentare sa aibe loc direct in butoi, igienizat inainte, iar dupa fermentare sa fie pus direct in dozator. Butoaie se gasesc pline cum sunt cele de 5 litri Heineken, Carlsberg, dar nu stiu daca se pot umple foarte usor cu berea proprie.

Astept pareri de la cei care s-au gandit sau au incercat asta.
NastyLucke
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 17, 2012 8:54 am

Re: Fermentare bere in butoi de inox

Mesajde Laur » Vin Dec 21, 2012 8:04 am

Salutare,
Ce dispenser folosesti pentru a scoate berea din butoi? Daca este un dispenser care iti face si carbonatarea berii la iesire, nu mai ai nevoie de etapa a doua de fermentare.
Ce tip de butoaie te-ai gandit sa folosesti?
Da-ne mai multe detalii despre ce doresti sa faci.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Fermentare bere in butoi de inox

Mesajde NastyLucke » Mar Ian 08, 2013 3:25 pm

Mai clar, vreau sa inlocuiesc imbutelierea in sticle cu imbutelierea in butoi. De preferat butoaie de 5 litri asa cum sunt cele de Heineken sau Carlsberg.

Carbonatarea sa fie prin a doua fermentare, nu prin adaos de CO2. Acum nu stiu exact cum pot face presiune suficienta in butoi, cat sa iasa toata berea fara adaos de CO2. Sau cat zahar sa pun la a doua fermentare pentru presiune suficienta?
NastyLucke
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 17, 2012 8:54 am

Re: Fermentare bere in butoi de inox

Mesajde Laur » Joi Ian 10, 2013 2:04 pm

Nu stiu daca butoaiele de 5 litri mentionate de tine pot fi reutilizate.
Sunt butoaie de 5 litri ce se pot reincarca - le putem aduce noi insa doar la comanda. Dar pentru scoaterea berii din butoi tot iti trebuie un dispenser cu CO2. Era acum cativa ani si un dispenser cu pompa cu aer insa berea trebuia consumata in cateva ore de la deschiderea butoiului (mie nu mi s-a parut o varianta viabila acest dispenser).
Stiu ca am adus cuiva asemenea tip de butoaie si le foloseste in mod frecvent. Daca vrei, te pun in legatura cu el.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Fermentare bere in butoi de inox

Mesajde NastyLucke » Sâm Ian 12, 2013 9:45 am

Multumesc frumos pentru raspuns, @laur.

Cam cat ar costa un keg de 5 litri? Daca ai idee si o instalatie de CO2.

Acum am gasit un topic al tau mai vechi despre subiectul asta in care spuneai ca ai incercat fara adaos de co2 dar nu era sufienta carbonatarea proprie.
NastyLucke
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 17, 2012 8:54 am

Re: Fermentare bere in butoi de inox

Mesajde Laur » Sâm Ian 12, 2013 7:15 pm

Da, asa este, eu am incercat fara succes insa (sa obtin o carbonatar rezonabila). Erau cateva ponturi ce nu le stiam la acel moment.
Un kit complet de 3 keg-uri si un dispenser cu 10 capsule CO2 12 grame fiecare costa 365 ron cu tot cu TVA.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Fermentare bere in butoi de inox

Mesajde NastyLucke » Dum Ian 13, 2013 11:17 am

Ai idee cat te tine o capsula de 12g? Adica poti goli un keg cu o singura capsula?
NastyLucke
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 17, 2012 8:54 am

Re: Fermentare bere in butoi de inox

Mesajde Laur » Dum Ian 13, 2013 6:47 pm

CO2-ul este folosit doar la impingerea berii prin dispenser - carbonatarea se face cu adaos de zaharuri.
Capsula de 12 grame ar trebui sa te tina 2 butoaie.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Fermentare bere in butoi de inox

Mesajde Dansalb » Lun Mar 30, 2015 9:48 pm

Dansalb
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 30, 2015 9:29 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron