[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Berea nu fermenteaza

Berea nu fermenteaza

Berea nu fermenteaza

Mesajde clanta13 » Lun Apr 15, 2019 9:41 am

Buna,
Am cumparat kitul KIT MUNTONS AMERICAN STYLE IPA. L-am pus in vasul de fermentatie primara conform instructiunilor, am presarat drojdia pe deasupra fara sa amestec si apoi am pus capacul. Au trecut mai bine de 42 ore (o zi jumatate) si nici urma de fermentare. Nicio activitate, nimic. Am gresit cu ceva oare? Trebuia oare sa amestec drojdia sa se incorporeze in amestec? In instructiuni scria doar sa se presare... Mentionez ca temperatura este undeva la 21 grade. Sunt oarecum uimit pentru ca sunt la al 4-lea kit de preparare si de fiecare data fermentatia incepand chiar dupa o jumatate de zi. Multumesc anticipat pentru orice sfat!
clanta13
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 24, 2019 2:26 pm

Re: Berea nu fermenteaza

Mesajde clanta13 » Mar Apr 16, 2019 3:36 pm

Au trecut deja 3 zile si nici o urma de activitate... no bulbuci! :|
clanta13
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 24, 2019 2:26 pm

Re: Berea nu fermenteaza

Mesajde Laur » Joi Apr 18, 2019 9:37 am

Deschide capacul si spune-ne daca in interior se intampla sa vezi ceva spuma la suprafata berii.
Daca exista asa ceva, inseamna ca berea fermenteaza dar nu ies bule de CO2 prin supapa de evacuare.
Daca nu vezi deloc spuma, inseamna ca berea nu a inceput fermentatia. Pentru a fi sigur, poti masura densitatea (daca ai un densimetru la indemana).
Exista riscul, putin probabil, ca drojdia sa nu fi inceput sa fermenteze. In acest caz, este bine sa adaugi o alta drojdie. Daca totusi asa s-a intamplat, contacteaza-ne cat mai repede sa vedem cum rezolvam problema.
Bafta,
Laur
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Berea nu fermenteaza

Mesajde clanta13 » Joi Apr 18, 2019 10:21 am

Buna Laur si merci pentru raspuns.
Aseara, adica dupa 4 zile de la pusul berii la fermentat, a trebuit sa adaug plicul cu peleti de hamei, asa ca am ridicat capacul. Intr-adevar era spuma si nu putina, chiar am amestecat putin si era o spuma destul de bogata. Am adaugat peletii de hamei cu grija, fara sa amestec si am pus la loc capacul.
Am verificat si supapa de evecauare, pare ok adica daca presez pe capac ies cativa bulbuci... insa m-am mirat ca nu este aceeasi "activitate" ca la ultimul kit (un Muntons pils export)
Ce o fi? Sa-mi fac griji?
Merci mult
clanta13
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 24, 2019 2:26 pm

Re: Berea nu fermenteaza

Mesajde clanta13 » Vin Apr 19, 2019 5:14 pm

In sfarsit! :)
Azi dimineata am observat ca berea fermenteaza!!! E posibil sa fi inceput in cursul noptii, insa dimineata la ora 7 bolborosea bine! :)
Deci la 6-10 ore dupa ce am adaugat peletii de hamei, a inceput activitatea in mod energic (ziua 5). Nu stiu cat o sa dureze, insa va tin la curent! ;)
Sper sa iasa ceva grozav!
clanta13
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 24, 2019 2:26 pm

Re: Berea nu fermenteaza

Mesajde Laur » Lun Apr 22, 2019 7:39 am

Este posibil sa nu fi etansat bine capacul recipientului de fermentare.
Presiune CO2 din interior nu este chiar mica si, daca are vreun alt loc prin care poate iesi, o va face.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Berea nu fermenteaza

Mesajde clanta13 » Sâm Apr 27, 2019 3:40 pm

De ce eram ingrijorat ca nu fermenteaza, acum nu se mai opreste din fermentat... au trecut mai bine de 2 saptamani si berea tot fermenteaza! capacul este in permanenta bombat si activitatea de degajare de CO2 este destul de energica... nu pot sa-mi explic! Este posibil sa fermenteze atat de mult timp? Nu mai inteleg nimic. Acest kit este complet diferit fata de toate celelalte!
clanta13
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 24, 2019 2:26 pm

Re: Berea nu fermenteaza

Mesajde Laur » Lun Mai 20, 2019 3:17 pm

Daca ai in dotare un densimetru, foloseste-l si vei sti daca berea a terminat fermentarea.
Nu te lua dupa bulele ce ies prin supapa de evacuare CO2, pentru ca aceasta este o metoda foarte empirica de verificare a terminarii fermentatiei berii.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Berea nu fermenteaza

Mesajde Micutul Berar » Mar Sep 29, 2020 7:06 am

Salut! AM luat si eu un kit MUNTONS WHEATBEER, am urmat instructiunile, dar dupa 4 zile tot nu se vede CO2 pe supapa de evacuare. Am citit si raspunsurile de mai sus, asa ca am ridicat capacul sa vad daca are spuma... spuma are multa. Intrebarea mea e: pot sa amestec berea sau e mai bine sa o las asa? (sunt la primul kit, asa ca nu ma pricep prea bine) Intre timp am sigilat capacul cu banda adeziva.
Micutul Berar
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 29, 2020 6:37 am

Re: Berea nu fermenteaza

Mesajde Laur » Vin Oct 02, 2020 10:59 am

Salutare,
Iti recomand sa lasi berea asa. Nu o amesteca.
Faptul ca nu iese CO2 prin supapa de evacuare poate fi din cauza ca nu ai inchis bine capacul. Nu este o tragedie. Daca ai densimetru, in loc sa urmaresti diminuarea ritmului de iesire al bulelor de CO2 prin supapa de evacuare, dupa circa 7 zile, poti face o masuratoare si vezi in ce stadiu se afla berea. Incearca sa inchizi capacul bine (apasand cu podul palmei capacul din 10 in 10 cm, pe circumferinta) si elimina banda adeziva.
Spor la berarit!
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Următorul

Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron