[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - kit folosit doar pe jumate

kit folosit doar pe jumate

kit folosit doar pe jumate

Mesajde tavi » Mie Aug 31, 2011 8:47 am

salutare la toata lumea!
ma numesc tavi si sunt nou pe forum. vin si eu cu o intrebare cu un raspuns usor de intuit, dar as vrea totusi parerea cuiva cu mai multa experienta.
urmeaza sa pun la fermentat un kit mutons premium bitter iar problema este ca vasul meu de fermentare are doar 15 litri. s-ar putea pune doar jumate din kit si jumate din drojdie ptr o cantitate de 11-12 litri? daca da, cealalta jumatate, cea ramasa, cum ar trebui depozitata ptr o folosire ulterioara?

merci
tavi
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 31, 2011 7:02 am

Re: kit folosit doar pe jumate

Mesajde Laur » Mie Aug 31, 2011 9:52 am

Salutare Tavi,
Din pacate, nu iti dau tocmai un raspuns convenabil. Odata deschisa cutia de tabla, producatorul recomanda folosirea intregului must deshidratat. Asta din mai multe motive: mustul se oxideaza, poate capata miros, si mai ales se poate infesta cu bacterii.
Nici noi nu recomandam folosirea partiala a mustului de bere din cadrul kit-ului. Daca recipientul tau are 15 litri, cantitatea maxima de must ce poate fi fermentata este de 10-11 litri (in cazul in care depasesti aceasta cantitate, exista riscul ca spuma rezultata in urma fermentatiei sa iti iasa prin supapa de evacuare si sa o infunde iar pana la explozia capacului nu mai este decat un singur pas) caz in care poti folosi toata cantitatea de must deshidratat din cutie insa nu mai adaugi deloc zahar. Astfel vei obtine o bere similara ca si cantitate de alcool cu cea care este specificata in reteta insa doar 10-11 litri de bere.
Daca totusi vrei sa incerci sa folosesti jumatate din cantitatea de must, iti recomandam sa incerci sa il sigilezi bine cu o punga ZIPLOCK sau ceva similar si sa depozitezi kit-ul cu continutul ramas in frigider.
Recomandarea noastra este sa iti procuri un recipient de 30 litri intr-un viitor apropiat - avand un recipient mai mare poti fabrica cantitati mai mici de bere insa invers este practic imposibil (avand un recipient mic nu poti fabrica o cantitate mai mare de bere).
Spor la berarit.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: kit folosit doar pe jumate

Mesajde tavi » Mie Aug 31, 2011 10:37 am

merci ptr sfaturi laur.
tavi
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 31, 2011 7:02 am


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron