[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - BREWFERM PILS,intrebare in legatura cu distributia zaharului

BREWFERM PILS,intrebare in legatura cu distributia zaharului

Re: BREWFERM PILS,intrebare in legatura cu distributia zaharului

Mesajde crystale » Sâm Ian 14, 2012 10:37 am

Si eu sunt tot la primul kit de bere (Munton Gold Continental Pilsener) si urmeaza sa trec la etapa a 2-a -> adaugarea zaharului si apoi trecerea berii in sticle.
Intrebarea mea este - N-as putea mai bine ca in loc de apa sa iau chiar niste must de bere (cateva sute de mililitri din recipientul de amestec) pe care sa-l fierb, sa dizolv in el zaharul si apoi amestecul astfel rezultat sa-l torn inapoi peste mustul de bere din vas?
crystale
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 10:27 am

Re: BREWFERM PILS,intrebare in legatura cu distributia zaharului

Mesajde Laur » Dum Ian 15, 2012 6:36 am

Amestecarea mustului cu zahar este o idee buna.
Daca ai un recipient de amestecare, transferi berea acolo si adaugi mustul in care ai dizolvat zaharul.
Daca nu ai un recipient de amestecare, fie adaugi o cantitate de must in fiecare sticla, ceea ce este mai complicat (trebuie sa stii exact ce cantitate de must trebuie sa adaugi in fiecare sticla) fie pui zaharul direct in sticla.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: BREWFERM PILS,intrebare in legatura cu distributia zaharului

Mesajde Laur » Dum Ian 15, 2012 6:50 am

caiafa scrie:Tehnic vorbind zahărul candel este zahăr invertit şi este produs din zahăr tos.
Teoretic zahărul candel ar trebui să conţină fructoză şi glucoză în loc de sucroză, permiţând astfel drojdiei să îl folosescă fără să producă enzime. În practică însă, o drojdie sănătoase nu are absolut nicio problemă să facă asta.


Caiafa, acest subiect este deschis in sectiunea incepatorilor, iar drojdiile din kit-uri nu sunt la fel ca cele lichide pe care le folosesti tu, eu sau alti berari avansati. Nu stiam ca zaharul candel este un zahar invertit. Cand spuneam ca exista diferente intre zaharul tos si cel candel, ma refeream la modalitatea de cristalizare si la faptul ca la rafinarea zaharului tos nu se folosesc tocmai substante benefice sanatatii (informatia o am de la un inginer chimist - nu cunosc detaliile procesului de fabricare al zaharului tos, probabil mi-as prinde urechile printre denumirile substantelor chimice folosite, mai ales ca in scoala nu mi-a placut chimia). E drept ca niciun zahar nu este behnefic organismului dar eu ma refeream ca zaharul candel este mai putin daunator decat celalalt.

caiafa scrie:Cât despre beneficiile despre sănătate, niciun fel de zahăr nu este benefic, dar produsele nerafinate sunt mai puţin dăunătoare.
În acelaşi timp, cu procedeele moderne de rafinare nu cred că reprezintă un pericol pentru sănătate niciun fel de zahăr (altele decât cele care vin de la faptul că este zahăr).


Cand spuneam ca exista diferente intre zaharul tos si cel candel, ma refeream la modalitatea de cristalizare si la faptul ca la rafinarea zaharului tos nu se folosesc tocmai substante benefice sanatatii (informatia o am de la un inginer chimist - nu cunosc detaliile procesului de fabricare al zaharului tos, probabil mi-as prinde urechile printre denumirile substantelor chimice folosite, mai ales ca in scoala nu mi-a placut chimia). E drept ca niciun zahar nu este benefic organismului dar eu ma refeream ca zaharul candel este mai putin daunator decat celalalt.
Iar despre procedeele moderne de rafinare (la fel ca toate procedeele moderne de procesare), permite-mi ca eu sa am rezerve legate de folosirea unor substante mai putin prietenoase sanatatii umane - metodele de procesare industriala, dupa cum stim cu totii, pun accentul pe diminuarea costurilor de productie, pe scurtarea timpilor de productie si pe maximizarea veniturilor.

Comparativ cu retetele kiturilor de bere, unde producatorul face referire la folosirea zaharului tos, toate retetele pe care le-am vazut (aici ma refer la ALL GRAIN) folosesc zahar candel, sirop de zahar candel, sirop de porumb, glucoza.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: BREWFERM PILS,intrebare in legatura cu distributia zaharului

Mesajde caiafa » Dum Ian 15, 2012 10:04 pm

Ideea este că zahărul candel se face din zahăr rafinat normal. Deci toate chestiile daunătoare, dacă există, trec în cel din urmă fără excepție.

Legat de drojdia uscată, de obicei e mai "în putere" decât cea lichidă oricum.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Anterior

Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron