[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Ajutor..Nu fermenteaza...

Ajutor..Nu fermenteaza...

Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde cohanes » Mie Mar 14, 2012 8:59 pm

Salut, am primit si eu un kit, si fiind foarte entuziasmat m-am cam grabit.. Negasind o solutie de igienizat am folosit detergent, dupa care am clatit cu apa fiarta tot echipamentu mai putin paharu si lingurita cu care am facut drojdia ( am uitat). L-am pus in camera unde temp era de 26 grade, dupa cca 36 de ore mi-am dat seama ca tre sa stea intre 18-24 grade... (m-am grabit), asa ca am scazut temp in camera la 25 de grade, mai jos nu pot. In supapa cu apa dupa 17 ore au inceput sa apara bule f rare, a doua zi a inceput sa se opreasca, acum nu mai scoate nici-o bula, iar apa a ajuns la gradatie... Dupa ce am pus supapa am uitat sa precizez a curs putina apa inauntru, cand am mutat galeata. Ce as putea sa fac? Sa incep alta serie, de data asta mai pregatit? Sau se poate salva?
cohanes
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 14, 2012 8:47 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde Laur » Joi Mar 15, 2012 7:27 am

Ai cum sa masori densitatea berii? Adica ai densimetru? Daca da, incearca sa masori densitatea si spune-ne ce valoare ai.
Mi se pare ca intreg echipamentul pierde pe undeva CO2. Cu putina apa, verifica daca pierde pe langa supapa de evacuare si de asemenea, verifica daca este inchis ermetic capacul recipientului de fermentare (nu stiu ce tip de recipient ai, recomandarea ti-am facut-o in ideea ca ai folosit un recipient de fermentare cu capac si supapa de evacuare fixata i capac).
Nu intra in panica. La tine pot fi doua aspecte:
1. berea nu mai vrea sa fermenteze
2. berea este posibil sa o fi infestat-o (asta se vede la final).
Pentru inceput trebuie vazut de ce nu mai vrea sa fermenteze. Daca totusi a terminat de fermentat intr-o masura foarte mare, se mai poate agita recipientul astfel incat drojdia sa reinceapa activitatea. Dar mai intai verifica daca totul este etans.
Bafta
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde cohanes » Joi Mar 15, 2012 8:08 am

In primul rand multumesc mult pt raspunsul f rapid, chiar nu ma asteptam.
Am verificat daca pierde CO2 pe la supapa, nu pierde. Am lipit capacul cu banda adeziva, azi tre sa vina densimetru, cum vine o sa postez si densitatea. As avea o intrebare, pt a masura densitatea, scot supapa cu apa, deschid robinetul si umplu recipientul de 250ml? SI acei 250ml ii arunc dupa masurare sau ii pun la loc?
LE: Densitatea e de 1.006, este un pic tulbure si nu are spuma formata la suprafata.
Ultima oară modificat de cohanes pe Joi Mar 15, 2012 8:59 am, modificat de 2 ori în total.
cohanes
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 14, 2012 8:47 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde cohanes » Joi Mar 15, 2012 8:57 am

In primul rand multumesc f mult pt raspunsul asa rapid, nu ma asteptam!
Am verificat daca se pierde CO2 pe la supapa, nu pierde. Cat despre capac, l-am lipit cu banda adeziva sa fiu sigur. Densitatea e de 1.006, este un pic tulbure, nu este spuma formata la suprafata, si miroase f bine ca imi vine sa o beau...

LE: Am si gustat, e foarte buna, usor acidulata. Tind sa cred ca fermentarea s-a terminat si a pierdut CO2 pe undeva..
Ultima oară modificat de cohanes pe Joi Mar 15, 2012 9:06 am, modificat 1 dată în total.
cohanes
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 14, 2012 8:47 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde Laur » Joi Mar 15, 2012 11:37 am

La densitatea aceasta berea se poate imbutelia.
Cei 250 ml cu care ai facut masuratoarea densitatii nu o pui la loc. Poti sa o gusti.
Spor la imbuteliere.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde cohanes » Joi Mar 15, 2012 11:50 am

multumesc, azi ma apuc de imbuteliere.
cohanes
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 14, 2012 8:47 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde Sfarshitorul » Mar Feb 19, 2013 7:47 am

Salutare,

Si eu am o problema legata de fermentare. Am pus aseara un kit de Muntons Dockland's Porter si nu incepuse nici pana dimineata sa fermenteze.
Am respectat toti pasii (n-am uitat sa pun drojdia :D).
Stiti cumva care ar putea fi explicatia? Are cumva un start mai lent sau am gresit eu ceva?
Beauty is in the eye of the beerholder
Sfarshitorul
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:03 am

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde Laur » Mar Feb 19, 2013 5:18 pm

Ai rehidratat drojdia? Daca da, ce temperatura avea apa?
Esti sigut ca ai presat capacul bine? Au fost cazuri cand berea incepuse sa fermenteze dar capacul recipientului de fermentare nu era inchis bine si CO2-ul iesea pe langa capac.
Poti deschide cu grija capacul si te uiti dacaa inceput sa faca spuma la sprafata berii sau, te poti uita pe peretele recipientulu daca se vd urme de spuma.
La ce temperatura sta recipientul de fermentare?
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde Sfarshitorul » Mar Feb 19, 2013 7:04 pm

Cand am ajuns acasa, pe la 7, bolborosea de mai mare dragul, deci s-a rezolvat.
Rehidratasem drojdia pe la vreo 20 de grade (mi-a fost frica sa n-o "fierb" iarasi, cum am patit la primul kit) si mi-era ca poate din cauza asta (desi in reteta de pe ambalaj scrie ca se pune drojdia direct in recipientul de fermentare).
Recipientul sta pe la 22 de grade (mai jos nu am avut cum sa-l aduc), nu la 21 max., cum scrie in reteta, dar sper sa nu fie o problema ca e cu un grad in plus...
Multumesc pentru raspuns, oricum.

P.S. Intrebare> la tragerea in sticle trebuie neaparat zahar brun sau e ok si zaharul simplu, din comert?
P.P.S. Am vazut ca in reteta se recomanda sticlele maronii pentru kitul asta (Muntons Dockland's Porter), cat de "obligatorie" e conditia asta?:D
Nu am reusit sa adun 40 de sticle maronii, cate ar fi nevoie.
Beauty is in the eye of the beerholder
Sfarshitorul
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:03 am

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde Laur » Lun Feb 25, 2013 8:13 am

Temperatura de fermentare primara este OK.
Pentru imbuteliere se poate folosi si zahar normal.
Culoarea sticlelor poate fi si alta decat maro, cu specificatia ca iti recomand sa le tii intr-un mediu fara lumina prea multa.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Următorul

Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron