[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Prima incercare

Prima incercare

Prima incercare

Mesajde Moise » Mar Apr 24, 2012 8:33 am

Salut
sunt nou pe aici, dar am trecut deja prin prima incercare - am luat kitul (english Stout), am pus la fermentat, am asteptat - nu incepea sa fermenteze.Motivul - la sugestia celui unde am procedat la actiune am lasat recipientul in loc unde erau cam 18 grade. dupa ce am mutat la 24 grade, a inceput fermentarea.la 7 zile tragem in sticle, punem zaharel, sigilam - sticle de plastic de 1,5 l. Acum, dupa 4 zile de la pus in sticle am observat ca au devenit tari, semn ca se amana CO2 :D !!! mai avem de asteptat ceva-ceva !!! Va tin la curent.
Intre timo ma pregatesc sa pun in sticle setul doi - ori facem ceva serios, ori nu!!! Al doilea este Irish Stout (ambele sunt kituri de bere neagra :P ). La asta am pus ceva mai mult zahar, la recomandarea cuiva care face de mult acelasi lucru. Desear atragem in sticle si asteptam.
Primul kit am gustat - nu m-am putut abtine - si in afara de lipsa CO2 restul se potrivea cu ce ar trebui sa fie.
Acum s avedem cam pe 5-6 Mai rezultatul (daca rezist pana atunci si nu dau cep la o sticla).

Spor la berarit!!
Moise
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 24, 2012 8:27 am

Re: Prima incercare

Mesajde romanalex1 » Mar Apr 24, 2012 8:50 am

In primul rand salut, bine a venit in lumea berarilor.
In al doulea rand, ar fie bine sa las fermantatie cel putin 2 saptamani, si ar fie mai indicat sa pui in sticle de sticla, ca la plastic nu cred ca sa face sigilui.
Orcum spor la bere
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron