[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Sunt un incepator intr-ale beraritului

Sunt un incepator intr-ale beraritului

Sunt un incepator intr-ale beraritului

Mesajde seby » Dum Iun 07, 2015 3:26 pm

Buna ziua,

Sunt nou pe forum si mi-am creat un cont astazi, dupa lungi framantari :) . Zic framantari deoarece dumneavoastra stiti mai bine cum e sa fii incepator in a face bere. Credeti-ma, nici nu stiu cu ce intrebare sa incep pentru ca am o multime de intrebari dar o sa vi le adresez pe parcurs. Am urmarit site-ul de ani buni si m-am documentat dar stiti cum e zicala aia : ,,Teorie ca teorie dar practica ne omoara" :lol:. Pentru inceput as vrea sa ma indrumati spunandu-mi ce echipamente sa-mi achizitionez si cu ce kit de bere sa incep prima data. Referitor la kit-ul de bere, as dori sa fac pentru inceput o bere de tip Lager numai buna dupa o zi calduroasa :D .

Va multumesc si ma iertati...
seby
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 07, 2015 3:14 pm

Re: Sunt un incepator intr-ale beraritului

Mesajde balauru_327 » Sâm Iun 13, 2015 8:04 pm

Cel mai simplu echipament consta in bidoane de 10/20L apa in care sa fermentezi kit-u de bere.
La vreo 20-30 lei cumperi un butoi de vreo 30L destinat muraturilor, si apoi de pe site recipient pentru fermentare.
Daca poti exprima un buget, ma pot orienta in a-ti da sfaturi si mai trebuie sa imi spui ce vrei sa faci, kit sau din grane.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Sunt un incepator intr-ale beraritului

Mesajde seby » Dum Iun 14, 2015 1:32 pm

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsul oferit. Deocamdata, nu imi permit sa-mi achizitionez vreun echipament dar peste o luna, voi avea un buget de 500 de lei. M-am gandit, sa-mi cumpar (uitandu-ma pe site) acel echipament BREWFERM DELUXE pentru incepatori care dupa cum am citit, e cam complet pentru inceput zic eu... :D . Doresc pentru inceput, sa-mi fac bere din kit-uri de bere, dar va rog sa imi spuneti ce kit de bere imi recomandati, specific ca as dori o bere de tip Lager numai buna de a te racori dupa o zi caniculara :lol: .


O zi buna, d-le Laur
seby
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 07, 2015 3:14 pm

Re: Sunt un incepator intr-ale beraritului

Mesajde balauru_327 » Lun Iun 15, 2015 2:58 pm

Eu muncesc, si Laur culege...buna asta :lol:
Un lager adevarat se face la temepraturi de aproximativ 5-12 grade, parca, in decurs a cel putin 1 luna ( pentru fermentat, maturarea mai dureaza si aia X saptamani).

Ai o "cultura generala" a berilor? sa zic asa. Adica faci diferenta intre stiluri sau ai baut doar beri autohtone la doza/pet (asa cum am facut si eu). Pentru ca imi este greu sa recomand ceva. Sau poate aveti o bere preferata.
Eu as face pentru prima data bere cu un kit din categoria Muntos Standard - 78 ron +1kg SpayMalt (obligatoriu !!!, din care as pastra vreo x grame pentru carbonatare, x se determina dupa ce aflam ce "conserva" cumparati).

Referitor la ce echipamentul DELUXE nu imi place decat ca vine insotit de "• o sticla cu bere de casa - mostra" :lol:
Trebuie sa ne gandim mai in avans cand bagam bani in echipament. Ma refer la ce modalitate aboradati, kit-uri sau din cereale.
Oricare din ele ar fi, recipientul pentru fermentat( desi eu prefer in sticla nu plastic, dar de unde borcan de 30L cu capac ermetic? damigeana se curata greu) ,denstimetrul, capsatorul, dezinfectantul si "• o sticla cu bere de casa - mostra" sunt un "must have", restul se pot improviza.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Sunt un incepator intr-ale beraritului

Mesajde seby » Mar Iun 16, 2015 7:27 am

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns. M-am gandit sa imi cumpar din gama MUNTOS STANDARD pe care mi-ati recomandat-o, kit-ul MUNTOS PREMIUM LAGER 1,5 kg la 78 ron + 1 kg SpyMalt. De asemenea, doresc sa va marturisesc ca nu stiu ce sa fac cu acest kg de SpyMalt (chiar va rog sa ma lamuriti in aceasta privinta), neavand experienta cu extractele de malt. Am baut foarte multe beri nefiltrate (imi plac cel mai mult) dar as dori sa fac o bere Lager pentru familia mea deoarece le place acest tip de bere ci nu deaia nefiltrata. Eu as face deasta, dar asta e... Poate intr-o zi o sa-mi fac :D .
Referitor la echipamentul de facut bere, acel echipament DE LUXE, sa inteleg din ceea ce ati spus ca este OK???

O zi buna!
seby
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 07, 2015 3:14 pm

Re: Sunt un incepator intr-ale beraritului

Mesajde seby » Mar Iun 16, 2015 7:49 am

Nu stiu cum sa va spun dar am ceva emotii pentru ca, nu as vrea sa dau vreun rateu :lol: facandu-ma de ras. Le-am spus parintilor si mai ales fratelui meu ca o sa-i fac o bere buna, de casa, mai sanatoasa ca cea din comert deci mi-e frica de un eventual esec desi o sa mi-l asum :shock: . Stiti cum e, e bine sa faci o impresie buna din prima :lol: . De aceea va cer si va rog, sa fiti mentorul meu in decursul procesului de fabricare a berii. Eu o sa va tin la curent cu tot ceea ce se intampla pe parcurs si in fiecare etapa. Orice informatie de la un berar cu experienta dvs. e de bun augur pentru mine.
seby
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 07, 2015 3:14 pm

Re: Sunt un incepator intr-ale beraritului

Mesajde balauru_327 » Mar Iun 16, 2015 3:50 pm

Ai grija cu beraritu asta...e ca si cum ai alege pilula rosie, te aduce cu picioarele pe pamant !!! (Matrix) :lol:
SprayMaltu (DME) ala eu stiu ca vine la 500g, dar pe site apare ca 1000g, poate o fi vreo eroare. SprayMaltu se adauga impreuna cu continutul conservei, el practic este extract de malt si ofera ...bla bla, cum zice pe site.
180g DME trebuie sa opresti, pentru faza de fermentare secundara(carbonatarea in sticle). 180g sunt calculate pentru 20L bere brut ( nu net, ca se mai pierde din litri prin volumul drojdiei,proteinelor, bla bla) la o temperatura a berii de 26grade si o carbonatare de 2.4vol. (cat are un Lager normal la cap).
Echipamentele toate sunt OK, viitorul nu este clar, pentru ca in functie de viitor se alege si echipamentul. Eu am zis doar ce e musai sa ai. Multe elemente din kit-ul DELUXE eu nu le am, si nici nu o sa le am :D
Daca lucrezi cu grija si cat mai steril nu o dai in bara cu berea. Adica pui apa din comert, dezinfectezi tot cu Chemi, nu umbli la fermentator deloc si lucrezi intr-un mediu fara curenti de aer unde sa miroasa a aer curat, nu cu urme de otet/vin/mai stiu eu ce...
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Sunt un incepator intr-ale beraritului

Mesajde seby » Joi Iun 18, 2015 5:54 am

Va multumesc pentru raspuns :) . Eu am noroc in privinta apei deoarece stau la tara si in curtea mea exista un izvor, cu o apa foarte buna, am dus-o la analize. Folosesc acest izvor de zeci de ani. O sa-mi dau silinta sa lucrez cat mai curat, sa sterilizez totul, astfel incat berea sa nu fie afectata. Sa stiti ca am baut bere facut de un prieten de-al meu si mi-a placut tare mult. O chestie nu inteleg, si aceea ca SpyMalt-ul pe care o sa-l comand imi va fi livrat la 500 g ci nu la 1 kg... Oare imi va ajunge cele 500 g sau trebuie chiar 1 kg de SpyMalt? 180 de g trebuie sa imi las pentru carbonatare?
seby
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 07, 2015 3:14 pm

Re: Sunt un incepator intr-ale beraritului

Mesajde balauru_327 » Joi Iun 18, 2015 7:13 pm

SparyMaltu adauga corpolenta,gust, bla bla , cum zice pe site. O bere de vara, usoara nu are nevoie de asa ceva, merge si 500 merge si 1000. Ramane de intrebat la magazin cum sta treaba.
Infectia nu se ia numai din apa, ci si din aer, din folosirea unor recipiente ne-dezinfectate, maini murdare, si cine mai stie. ChemiOxiPro te ajuta sa minimizezi sansa de infectare. Apa de izvor eu as da-o in clocot, inainte de a face berea.
Si daca bei bere facuta de un prieten, de ce nu te ajuta el mai intai cu informatii? Nu ca ma supar ca iti raspund, dar e mai usor sa porti o conversatie cu un prieten decat sa stai sa scrii mesaje cu un necunoscut. Ia sa-l certi pe prietenu ala ! :D
Si ca sa ne imprietenim, la rubrica"Diverse" e un post cu o donatie, intereseaza-te si iti va prinde bine.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron