[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Prima bere

Prima bere

Prima bere

Mesajde shahjaban » Joi Aug 27, 2015 11:39 am

buna ziua ,
Am intrat si eu, ca sa zic asa, in tagma berarilor . Am achizitionat un kit de fabricatie si un kit de bere Brewferm. Acum as avea o intrebare : la acest kit de bere exista doua retete , de 12 l si de 20 de litri...pe care mi-l recomandati sa il fac ? eu inclin spre cel de 12 litri , dar as dori o parere de la cineva mai cu experienta in acest domeniu ....multumesc.
shahjaban
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 26, 2015 6:19 pm

Re: Prima bere

Mesajde bionut » Joi Aug 27, 2015 12:51 pm

Salut.

Daca nu te deranjeaza sa ai mai putina bere fa reteta de 12 l. Ar trebui sa iasa o bere mai gustoasa pentru ca nu se foloseste zahar.

Forumul asta e cam mort. Discutiile s-au mutat pe facebook, grupul Homebrewing Romania https://m.facebook.com/groups/158541718 ... 8&__tn__=C
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Prima bere

Mesajde Laur » Lun Aug 31, 2015 10:07 am

Ionut, nu cred ca este corect sa afirmi acest lucru. Forumul nu este mort insa, din ce vad eu, foarte putini scriu (si aici nu stiu de ce berarii amatori nu isi impartasesc ideile, experientele sau alte aspecte ce le considera interesant de povestit).
Atat eu cat si multi colegi de breasla am citit si am invatat din alte forumuri din strainatate (deoarece in Romania nu era nimeni la momentul aparitiei noastre). Facand o paralela, daca nici ei nu ar fi scris mai nimic prin forumurile lor, de unde am mai fi putut invata?
Nu vreau sa creada cineva ca acest forum este al cuiva. Este administrat de mine, este legat de magazinul online de specialitate insa apartine comunitatii de berari, daca aceasta si-l doreste.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Prima bere

Mesajde balauru_327 » Mar Sep 01, 2015 5:27 am

"la acest kit de bere exista doua retete , de 12 l si de 20 de litri...pe care mi-l recomandati sa il fac ?"
Eu as imparti in 2 conserva cu must de bere, jumate o fac dupa varianta 20l si cealalta dupa varianta cu 12l.(bineinteles ajustand cantitatile).
Satisfactia beraritului de casa consta in experimentare constanta !!! Zic eu. Altfel nu ma apucam cu ideea sa fac o reteta, doua, trei,etc. in acelasi fel.

Mama lui de feisbuc si de tot. In pamant cu el ! Un fesibuc nu ordoneaza informatiile vechi, nu are un search bun, e util doar pentru "sa ma dau mare cu am" + palavrageala. In pamant cu el ! :lol:
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Prima bere

Mesajde NeaPuiu » Mar Sep 01, 2015 2:03 pm

De acord in totalitate vis-a-vis de feisbuc. Mi-am facut cont, am incercat sa comunic dar m-am intors rapid la sfaturile si informatiile utile pe care le-am gasit pe acest forum. A reusi sa initiezi un astfel de forum nu este usor, am incercat personal pe site-ul firmei noastre de plante ornamentale: www.doropad.ro si nu a iesit nimic. Eu cred ca ce a facut Laur si toti berarii pana in prezent se vede intr-o frumoasa baza de date pentru incepatori si nu numai . Parerea mea ca merita continuarea dezvoltarii acestui forum, toata lumea avand de castigat, nu doar Laur cu magazinul. Si, anyway, asa cum spunea un celebru american candva ... nu este absolut nimic rusinos in a face profit.
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Prima bere

Mesajde bionut » Joi Oct 01, 2015 11:00 pm

De acord cu voi, si eu prefer un forum oricarui grup pe facebook. O problema a acestui forum, cred ca una care determina oamenii sa uite sa posteze (asta daca nu e izolata si mi se intampla doar mie), este ca nu se primesc notificari de raspuns la topicuri. Nu am primit nici o data vreo notificare de acest gen pe mail.
Am zis ca e mort in ideea ca pe facebook tot apare cate-o o postare la cateva zile, o saptamana, pe cand pe aici mult mai rar. Recunosc ca nici eu personal nu am adus mari contributii forumului, dar cu mica mea experienta si cu metodele "arhaice" pe care le folosesc nu prea vad cum as fi putut s-o fac... dar sunt pe drumul spre upgradarea sculelor de berarit...asta e alta poveste :D

In cele din urma cum a iesit berea?
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Prima bere

Mesajde christian bierteam » Sâm Apr 09, 2016 3:17 pm

Salut, saptamana viitoare, achizitionez kit simplu, apoi astept o recomandare de la cei vechi in bransa. Vreau sa beau o bere blonda, pils, simplu si nimic mai mult, doar din doua cateva motive. satisfactia muncii minime de a o face, sa nu mai beau de la magazin si pentru ca imi place. Voi lucra cu conserve cumparate, nu voi produce si nu vreau sa inventez nimic
Astept sa mi dati pasii necesari, multumesc. Stau la bloc, dar am un beci la casa de la sediul clubului.

NUmai bine
christian bierteam
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 3:07 pm

Re: Prima bere

Mesajde Andee » Sâm Oct 01, 2016 5:40 pm

Va salut, domnilor.
In primul rand, multumesc tuturor celor care si-au impartasit experientele, nedumeririle, probleme si satisfactiile; m-au ajutat destul de mult sa inteleg ce am de facut :) . kit-ul de bere si echipamentul mi-au venit chiar inainte sa plec in concediu, asa ca timp de o saptamana am citit cred 90% din topicurile forumului. Sunt la prima bere (am pus-o la fermentat dimineata si pana acum totul pare in regula - capac bombat, bule in supapa) facuta de mine. Sunt bautor moderat de bere, insa interesul pentru bere mi l-a starnit o saptamana petrecuta in Belgia in 2013, Bruges mai exact, unde am reusit "performanta" ca in 6 zile sa consum doar 0.5 litri de apa :) Nu imi imaginam ca pot exista atatea varietati de bere, moduri de servire si prezentare. Am fost fascinat, am vizitat si doua fabrici de bere (imi aduc aminte si acum mirosul specific). In plus tatal fostei prepara bere in casa din kit-uri luate de pe fabrica-de-bere si imi explicase in mare ce si cum. Anul trecut am vizitat si fabrica Heineken din Amsterdam, insa are mai mult scop turistic intrucat berea nu se mai produce aici. A ramas doar pentru "patrimoniu", turism si entertainment, dar mirosul inca se simte - mai ales in sala de degustare.
Nu vreau sa ma lungesc, voiam sa va salut si sa-mi fac anuntata umila-mi prezenta :) . Intre timp, ma documentez pentru urmatorul kit, desi amintirile ma indeamna catre un kriek - mi-a placut in draci kasteel rouge (pe la noi am gasit doar blonda si bruna).

numai bine! :)
Ultima oară modificat de Andee pe Mar Oct 04, 2016 5:23 pm, modificat 1 dată în total.
Andee
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 4:46 pm
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima bere

Mesajde ZalinaZix9 » Dum Mai 12, 2019 3:15 pm

shahjaban scrie:buna ziua ,
Am intrat si eu, ca sa zic asa, in tagma berarilor . Am achizitionat un kit de fabricatie si un kit de bere Brewferm. Acum as avea o intrebare : la acest kit de bere exista doua retete , de 12 l si de 20 de litri...pe care mi-l recomandati sa il fac ? eu inclin spre cel de 12 litri , dar as dori o parere de la cineva mai cu experienta in acest domeniu ....multumesc.
ZalinaZix9
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 03, 2019 2:27 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron