[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Intrebare despre Spraymalt Muntons

Intrebare despre Spraymalt Muntons

Intrebare despre Spraymalt Muntons

Mesajde ionut_razvan » Lun Ian 04, 2016 4:50 pm

Salut,
Am achizitionat de curand un al doilea kit (primul a fost un BREWFERM PILS care a iesit foarte bun) adica un BREWMAKER BROWN ALE. Problema e ca nu prea inteleg cum se foloseste Spraymalt-ul Muntons, mai ezact cand ... M-ar ajuta foarte mult niste instructiuni in limba romana (cele primite odata cu kit-ul sunt in engleza).
Multumesc !
ionut_razvan
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 04, 2016 4:40 pm

Re: Intrebare despre Spraymalt Muntons

Mesajde balauru_327 » Joi Ian 07, 2016 8:47 am

Il dizolvi cu putina apa , clocotesti putin , apoi torni peste bere si amesteci invartind oala de fermentare. Trebuie sa faci asta inainte de a pune drojdia ori imediat dupa ce incepe fermentatia.

Poti pastra cantitatea X de DME pentru a o folosi la fermentatia secundara.

Succes
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Intrebare despre Spraymalt Muntons

Mesajde Laur » Vin Ian 08, 2016 6:13 am

Avand in vedere ca Spraymalt-ul este higroscopic (absoarbe apa), odata desfacuta punga, se foloseste tot. Daca vrei sa pastrezi o animita cantitate, trebuie sa te asiguri ca punga in care va sta depozitat este foarte bine inchisa.
Ca utilizare: fie il dizolvi in apa calda si adaugi peste must in recipientul de fermentare, fie il adaugi in recipient inainte de a pune mustul de bere deshidratat (continutul vascos al kit-ului).
Se vor face cocoloase ce vor fi greu de dizolvat insa, nu-ti face probleme, drojdia va manca tot.

Bafta!
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Intrebare despre Spraymalt Muntons

Mesajde ionut_razvan » Vin Ian 08, 2016 10:38 am

Salut !
Inlocuieste zaharul, sau am inteles eu gresit ? In rest totul e clar. Abia astept sa ma apuc de treaba !
Multumesc !
ionut_razvan
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 04, 2016 4:40 pm

Re: Intrebare despre Spraymalt Muntons

Mesajde ionut_razvan » Joi Ian 21, 2016 6:13 pm

Salut !
Am pus berea (BREWMAKER BROWN ALE) la fermentat pe 8 ianuarie si nu s-a oprit nici astazi (mai scoate cate o bula, doua la 20 - 30 de minute), adica are 13 zile de cand fermenteaza, iar pe instructiuni scrie ca perioada de fermentare este de 4 - 6 zile. Ce sa fac ? O fi vreo problema daca o imbuteliez in conditiile astea. Daca o mai las, se poate strica berea ?
Multumesc !
ionut_razvan
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 04, 2016 4:40 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron