[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Recomandare kit IPA

Recomandare kit IPA

Recomandare kit IPA

Mesajde draso » Lun Ian 18, 2016 8:57 pm

Salut tuturor!

Sunt nou in berarit tocmai am imbuteliat a doua tura de bere din kit. Am facut Brewferm Gold si Muntons Best Bitter. Acum as vrea sa incerc un IPA dar nu stiu ce kit sa aleg din oferta de pe site. Brewferm nu as mai vrea pentru ca dureaza 6-8 saptamani maturatul in sticle - mult prea mult :) La Muntons e doar 2 saptamani.

Ideea e ca as vrea un IPA bun, amarui, cu o nota puternica de hamei si bine acidulat :D Am baut din comert William Jokers si mi se pare extrem de bun. As fi foarte fericit daca as putea face ceva asemanator. Puteti sa-mi recomandati unul dintre kiturile disponibile pe site?

Multumesc!
draso
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 18, 2016 8:41 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde balauru_327 » Mar Ian 19, 2016 6:21 am

http://www.fabrica-de-bere.ro/kit-bere- ... erican-ipa

Aroma Joker-ului se obtine prin dry hoping, deci vei fi nevoit sa cumperi si niste hamei pe care sa-l adaugi in recipientul de fermentat, spre finalul fermentatiei si sa ma tii asa berea vreo 5 zile. Acidularea o faci tu, nu kit-ul de bere.
Cere sfaturi de la Laur in legatura cu ce hamei sa pui.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde bionut » Mar Ian 19, 2016 8:43 am

E asa cum zice balauru, si termenul ala de maturare e setat de fiecare producator in parte. Nu e batut in cuie, iti garantez ca si Muntons se va imbunatatii daca o maturezi cateva saptamani. Curba de maturare zice ca e nevoie de minim 3 saptamani pana se aseaja aromele cat de cat. La o IPA nu ar trebui sa iti puna probleme maturarea pentru ca se bea relativ proaspata, in timp aroma hameiului pe care te-ai chinuit s-o pui in bere se domoleste.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde draso » Mar Ian 19, 2016 8:03 pm

Multumesc pentru rapsunsuri!

De dry hopping am auzit dar nu stiu cum se face. Cand se adauga hameiul, ce cantitate, ce tip de hamei, cat se mai lasa pana se pune in sticle?
draso
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 18, 2016 8:41 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde balauru_327 » Mar Ian 19, 2016 9:08 pm

draso scrie:Multumesc pentru rapsunsuri!

De dry hopping am auzit dar nu stiu cum se face. Cand se adauga hameiul, ce cantitate, ce tip de hamei, cat se mai lasa pana se pune in sticle?

Laur :lol:
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde draso » Joi Ian 21, 2016 8:18 am

OK, pentru ca raspunsul lui Laur se lasa asteptat :) m-am documentat intre timp despre dry hopping.

O sa iau un kit Muntons Gold IPA cel mai probabil (e ceva mai ieftin decat Muntons Handcrafted) - are cineva experienta cu acest kit? E ok?

O sa las sa fermenteze 7 zile dupa care adaug hamei, m-am gandit la Cascade sau East Kent Goldings (mai ieftin) cca. 50g (too much? :) ), mai las sa fermenteze inca vreo 7 zile si imbuteliez. Va rog sa-mi spuneti daca ar trebui modificat ceva la "reteta" de mai sus.

Am si cateva intrebari la care m-as bucura daca mi-ati raspunde:

As vrea sa reduc la minim cantitate de drojdie care sedimenteaza in sticla, la ce am facut pana acum e drojdie pe fund si trebuie mare atentie la turnat ca sa nu intre in pahar pentru ca ii schimba gustul. De asemenea trebuie turnat tot din sticla din prima, altfel se tulbura. Ma gandeam sa las mustul sa fermenteze 7 zile apoi inainte sa adaug hameiul de dry hopping sa trec mustul in alt recipient unde sa-l mai las 7 zile. Credeti ca e un procedeu bun? O sa folosesc un furtun si o sa incerc sa fie zero oxigenare. Risc sa contaminez mustul si sa-l compromit? Si mai ales, daca fac asta voi avea o cantitate mai mica de drojdie in sticle? E practic singurul lucru care ma deranjeaza la berea pe care am facut-o pana acum.

In ce pun hameiul? Am vazut pe net ca sunt ceva plase textile dar pe site nu este asa ceva. E bun un ciorap de nylon de dama? :) O sa-l sterilizez evident inainte

Hameiul e destul de scump. Daca deschid o punga si folosesc jumatate cat timp mai poate fi tinuta cantitatea ce ramane? Sau trebuie aruncat ce ramane? Nu planuiesc inca un brewing prea curand, deja mi-e plin podul de bere si nu mai am sticle :)

Multumesc!

EDIT:

Legat de sediment, daca am o bere maturata cu un sediment pe fund si e nevoie sa o transport in pozitie orizontala, inevitabil agitand continutul, ce se va intampla? Daca o pun la rece in pozitie verticala se va resedimenta? In cat timp va ajunge sedimentul la starea initiala?
Ultima oară modificat de draso pe Joi Ian 21, 2016 8:50 am, modificat 1 dată în total.
draso
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 18, 2016 8:41 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde balauru_327 » Joi Ian 21, 2016 7:46 pm

pai trebuia sa-l suni... :D

eu as cumpara http://www.fabrica-de-bere.ro/kit-bere-casa/kit-brewmaker-essential/bitter + spraymalt +http://www.fabrica-de-bere.ro/hamei/peleti-amarillo-100 , pe care l-as pune pe tot. O bere cu dryhop pune accentul pe hamei., hamei de aroma. Planul tau e bun, 7 zile fermenteaza, 7 zile dry. Hameiul pelete se dizolva in bere, deci nu ai nevoie de saculet. ( 60ron+28ron+29ron=vreo 120ron, dar macar iese ceva bun ). Daca esti din Bucuresti te mai pot ajuta eu cu X, Y, Z

Majoritatea drojdiei din sticle este obtinuta in timpul fermentatii secundare, fermentatia din sticle, deci.... :lol:

Restul de hamei se arunca ...la mine, altfel zeii berii vor fi furiosi :twisted: .
Hameiul ramas se pastreaza cel mai bine in vid, daca poti face asta, ori intr-o punga cu fermoar, apoi in congelator .

Creca cam in 48 ore se va re-clarifica vizibil.

Succes
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde draso » Vin Ian 22, 2016 7:35 pm

Multumesc de raspuns.

Sunt putin confuz, hameiul e o planta sau ma rog partea care se foloseste e floarea/fructul, cum se poate dizolva in bere? In tot ce am citit pe net despre dry hopping se vorbeste de saculet si sa pui ceva greutate in el sa stea la fund si cum sa-l scoti. Nu spunea nicaieri ca s-ar dizolva :?

As vrea sa fie totusi un IPA. Daca fac dry hopping peste un kit de IPA o sa fie prea mult ? Daca crezi ca o sa iasa ceva asemanator cu Williams Joker merg pe varianta propusa de tine. Nu sunt din Bucuresti, locuiesc in Cluj
draso
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 18, 2016 8:41 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde balauru_327 » Sâm Ian 23, 2016 1:21 pm

Hameiul pelet se divolva, hameiul con pluteste si e recomandat si un sac. Este un fel de a spune ca se dizolva, el se descompune din forma lui de pelet in ceva asemanator unui nisip/gris (ca textura) si se depune pe fund.

Dryhop-ul nu adauga amareala, doar aroma.

"Daca crezi ca o sa iasa ceva asemanator cu Williams Joker merg pe varianta propusa de tine"

Daca tot tie lene sa cauti despre berea aia, uite link-u asta
http://www.williamsbrosbrew.com/beerboard/bottles/joker-ipa
Cascade, Bobek, Amarillo, First Gold, dintre care zic eu ca Amarillo si poate Cascade e folosit la dryhop.

Succes
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde draso » Sâm Ian 23, 2016 6:55 pm

Nu mi-a fost lene, chiar am citit destul de mult despre home brewing lately. Nu stiam ca se gasesc pe net ingredientele din berile comerciale (tipuri de malt sau hamei). O sa comand ingredientele si o sa fac reteta propusa de tine cu Brewmaker Essential Bitter si Amarillo.

O sa am nevoie de autosifon pentru imbuteliere dupa dryhopping? Avand in vedere depunerea hameiului, cum e mai ok sa trec berea in recipientul unde fac amestecul cu zahar inainte de imbuteliere? Pana acum deschideam robinetul de jos si treceam in alt recipient, avand grija doar la final sa nu treaca drojdie (se pierdea cam 1l de bere).

Si inca o intrebare si cu asta promit ca nu va mai agasez. Pentru partea de carbonatare, la un kit pe care l-am facut am pus 7gr zahar la litru iar la altul 6 gr (de fiecare data conform retetei). Se simte destul de bine diferenta de carbonatare intre cele doua beri. Daca vreau un pic mai acidulat pot merge cu 8 gr/l sau chiar 9? Nu vreau sa risc sa explodeze sticlele :) Evident o sa verific inainte, inclusiv cu densitometrul sa fiu 100% ca fermentatia s-a finalizat.

Multumesc!

Desi lucrez cu kituri si nu am facut prea multa bere mi se pare incredibil ca se pot controla atat de multe aspecte ale produsului final, sper ca in timp sa mai invat si sa ajung sa fac berea perfecta sau mai bine zis perfect adaptata gustului meu. O sa comand si cartea How to Brew :)
draso
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 18, 2016 8:41 pm

Următorul

Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron