[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Lipsa spatiu racoros -> 2 probleme

Lipsa spatiu racoros -> 2 probleme

Lipsa spatiu racoros -> 2 probleme

Mesajde christianstk » Mar Noi 21, 2017 9:34 pm

Va salut! Sper ca va vedea cineva acest mesaj, intrucat forumul nu pare activ de ceva vreme, din pacate... Am aflat ca v-ati fi mutat toti pe Facebook, dar din pacate acolo nu am cont :roll:

O sa fiu succint: sunt mare fan al berii nefiltrate si imi doresc mult sa fabric propria bere acasa. Din pacate nu prea dispun de spatiul necesar (garsoniera <40 mp), si cel mai mult din reteta imi lipseste...locul racoros.

Sa zicem ca pe timp de iarna e okay, e suficient de frig in bucatarie, si pe balcon desigur. Dar vara...nici o sansa. Camara nu am, ca fostul proprietar s-a gandit ca ar fi o idee buna sa o uneasca cu bucataria, balconul e spre vest, dupa amiaza se face o caldura, cu tot cu jaluzele trase, de se umplu de apa si florile din ghiveci.
Pe timp de vara singura solutie pe care o vad ar fi un dulap inchis, unde am observat ca temperatura e constanta (sa zicem pe la 20-25 de grade). Am vreo sansa sa duc procesul de maturare cu bine la capat?? Eventual asteptand cu rabdare mai mult decat dureaza maturarea in mod normal? Daca da, la ce interval de timp sa ma astept? In loc de 3 saptamani, vor fi 4,6,8?... Are vreun sens sa ma complic? Pentru ca n-as vrea sa achizitionez kitul daca nu-l pot folosi decat maxim jumatate de an.

A doua problema la care ma gandesc...in timpul procesului de fermentare, exista sansa ca vaporii emanati sa fie periculosi? Chiar acum cateva zile citeam o stire cu 3 barbati morti dupa ce au intrat intr-o cisterna cu bere. Bine, acum stiu ca eu nu voi avea o cisterna in bucatarie si poate e hilara comparatia, dar totusi bucataria e foarte bine izolata cand geamul e inchis, n-as vrea sa ajung si eu la stiri precum cei care intra in beci si nu mai ies.

Va multumesc anticipat!
christianstk
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 21, 2017 4:35 pm

Re: Lipsa spatiu racoros -> 2 probleme

Mesajde Laur » Mar Noi 28, 2017 6:20 am

Salutare,
Problema spatiului racoros o poti suplini cu un frigider (daca ai si spatiul necesar). Altfel, berea din ce stiu se matureaza insa mai greu - nu am facut teste sa vad daca sunt necesare 4 saptamani in loc de 2.
Pe langa maturare, mai exista o problema: berea daca nu sta la rece, nu absoarbe CO2-ul adunat in partea de sus a sticlei iar spuma este formata din bule mari de CO2. Pentru a avea un guler de spuma cu bule mici si a avea berea carbonatata corespunzator, ea trebuie tinuta minim 1 saptamana intr-un loc rece (frigider).
Gustul unei beri ne-maturate nu este rau insa, gustul berii maturate este mai bun decat cea ne-maturata.

In perioada de fermentare, se elimina CO2 in camera insa, daca aerisesti camera de doua ori pe zi (ceea ce este normal) nu se intampla nimic rau. Vorbim despre o cantitate de bere de maxim 23 litri si de o camera in care, in general, aerul se misca iar CO2-ul este plimbat catre alte locuri si chiar eliminat afara prin aerisire.

Bafta!
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron