[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Fermentare la damigeana de sticla

Fermentare la damigeana de sticla

Fermentare la damigeana de sticla

Mesajde ratonu' » Joi Mar 17, 2022 10:14 am

Salutare.
In ideea de a face mai multa bere deodata, ma gandeam ca as putea folosi o damigeana de sticla (~50 litri, folosita si la vin) pentru fermentarea primara. In acest sens ma gandesc sa folosesc doua kit-uri de acelas tip si dop cu furtun.

Ma gandesc la un singur impediment - spalarea damigenei dupa imbuteliere va fi mai dificila avand in vedere ca gura damigenei este ingusta.

In afara de aceasta, credeti ca este necesar sa modific cantitatile de zahar / malt daca fac doua kit-uri deodata? Vedeti si alte probleme ?

Multumesc.
ratonu'
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 17, 2022 9:58 am

Re: Fermentare la damigeana de sticla

Mesajde ratonu' » Joi Mar 17, 2022 3:35 pm

Si inca o intrebare de care mi-am dat seama intre timp.
Daca folosesc 2 kit-uri de bere, este corect sa dublez toate cantitatile (apa, zahar/malt/ drojdie)? Sau se fac alte calcule?

Ex: daca la x (un kit de bere) folosesc 20 l apa + 1 kg zahar + 10 g drojdie, la 2 kituri folosesc 40 l apa + 2 kg zahar + 20 g drojdie ? (doar un exemplu, fara a considera neaparat corecte cantitatile :D )

Multumiri.
ratonu'
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 17, 2022 9:58 am

Re: Fermentare la damigeana de sticla

Mesajde Laur » Lun Iul 31, 2023 1:45 pm

Salutare,

Cand fabrici 2 kit-uri se dubleaza toate cantitatile: apa, zahar, drojdii.
Eu nu recomand folosirea unei damigene din sticla din doua motive:
- se spala foarte greu
- exista riscul de a o sparge (am un prieten care a spart o astfel de damigeana si si-a taiat venele de la o mana)
Daca totusi doresti sa o folosesti, ai mare grija la spalarea ei, la manipularea ei.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Fermentare la damigeana de sticla

Mesajde paraschivrazvan25 » Dum Dec 31, 2023 12:49 pm

Sa ne tii la curent cu ce a iesit pana la urma.









inchirieri auto Otopeni
paraschivrazvan25
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 23, 2019 2:19 pm


Înapoi la Echipamente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron