[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - RECIPIENT FERMENTARE CONIC FASTFERMENT™ 53 LITRI

RECIPIENT FERMENTARE CONIC FASTFERMENT™ 53 LITRI

RECIPIENT FERMENTARE CONIC FASTFERMENT™ 53 LITRI

Mesajde Radu Iacob » Sâm Mai 12, 2018 7:17 pm

Salutare

Nu reusesc sa introduc toate detaliile in sectiunea de comment/review de produse asa ca folosesc partea asta a site-ului pentru a explica cele doua stele iar link-ul il postez la comment-uri.

Pro:
- volum mare
- compact
- usor de curatat
Con:
- filetul de jos trebuie izolat cu teflon. In pachet este o rola de teflon dar nu e suficienta: l-am testat cu 25L de apa si au aparut scurgeri pe langa filet. La recomandarea distribuitorului am cumparat snur de etansare( de teflon) si am folosit 5 m, masurati, pentru filet. L-am testat cu 40 L de apa peste noapte si nu au aparut scurgeri. L-am umplut cu must de bere(40L) si a ramas in beci la fermentat 4 saptamani timp in care nu am avut probleme cu scurgerile.
- nu am avut "bule" in serpentina desi fermentarea a avut loc. De fiecare data cand am mers sa verific berea -> nimic. Capacul l-am refixat de doua ori in timpul fermentarii primare, ca sa ma asigur ca garnitura este pozitionata corespunzator. Posibil ca evacuarea de CO2 sa se fi facut atunci... cumva, dar nu inteleg cum.
- la colectarea drojdiei cu ajutorul balonul de colectare ceva din snurul de teflon s-a rupt si a inceput sa curga firav, insesizabil pe moment, dar suficient incat sa favorizeze aparitia mucegaiul imprejurul supapei de scurgere pe care l-am vazut abia dupa o saptamana => am pus berea imediat in sticle pentru damage control( atasat poza). Gustul nu parea alterat iar densitatea nu a scazut sub 1010( unde s-a oprit fermentarea). La final, cand am deschis robinetul pentru curatare, snurul de teflon nu era " urcat" pe filet ci era asezat pe fiecare spira => l-am pus corespunzator.
- pe viitor voi folosi calti. Daca si asa apar probleme voi folosi silicon + calti si-l lipesc pe veci.


Produsul nu este defect - este creatia cost-reduction-ului. Cu mai multe retusuri l-am facut sa-si indeplineasca, partial zic eu, functia dar nu mi se pare normal ca neavand probleme cu materia prima, reteta, temperatura sau igienizarea sa apara probleme de genul celor descrise de mai sus.

Numa' bine!

Radu
Ataşamente
Flori de mucegai.jpg
Flori de mucegai.jpg (137.19 KiB) Vizualizat de 7868 ori
Radu Iacob
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 12, 2018 6:53 pm

Re: RECIPIENT FERMENTARE CONIC FASTFERMENT™ 53 LITRI

Mesajde Laur » Mar Mai 15, 2018 3:17 pm

Din ce imi aduc aminte, era insotit de o rola de teflon similara cu cea de la fermentatorului de 30 litri.
Recomandarea mea este sa folosesti o banda de teflon mai groasa si mai lata - in magazile DIY am gasit banda de 19 mm latime si 0,2 mm grosime.
Iti mai recomand sa desfaci robinetul si, sa fii atent daca nu cumva au ramas bavuri la turnarea recipientului, in zona filetului. Daca da, iti recomand sa le tai usor cu un cutter.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: RECIPIENT FERMENTARE CONIC FASTFERMENT™ 53 LITRI

Mesajde Laur » Mar Iun 19, 2018 2:19 pm

Ai rezolvat cu scurgerea pe la imbinare?
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: RECIPIENT FERMENTARE CONIC FASTFERMENT™ 53 LITRI

Mesajde Radu Iacob » Sâm Noi 24, 2018 8:29 pm

Salut,

Da, am rezolvat-o folosind calti. Sunt la a 3-a bere fara probleme.

Radu
Radu Iacob
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 12, 2018 6:53 pm


Înapoi la Echipamente pentru fabricat bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron