[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Sistem de transfer al berii

Sistem de transfer al berii

Sistem de transfer al berii

Mesajde Laur » Dum Iun 13, 2010 12:26 pm

Pentru transferarea berii din recipientul de fermentare in recipientul de amestecare am gandit un sistem care sa minimizeze mai mult contactul cu aerul.
Acest sistem poate fi folosit doar de catre cei care au un recipient de amestecare a berii.
Sistemul este alcatuit dintr-un furtun transparent de PVC 8x11 mm (furtun sosit cu Auto sifon mini) de 1,5 m, la capetele carora am montat cate un manson de plastic alb ce vine cu dispozitivul de umplere a sticlelor (practic am descompletat doua dispozitive). Am folosit aceste mansoane deoarece un capat al acestora se potriveste perfect cu partea de scurgere a robinetului PVC iar furtunul intra perfect in celalalt capat al mansonului.
Am asezat recipientele astfel incat, datorita diferentei de inaltime, sa am o scurgere buna a berii folosind gravitatia.
Am montat furtunul la cele doua robinete (capatul robinetelor se pot roti - rotirea se recomanda a fi facuta in sensul acelor de ceasornic pentru a nu exista riscul de a desface robinetul si a pierde bere pe langa peretele recipientului). Am vopsit cu carioca neagra bratul robinetului, pentru a vedea cand este inchis (de multe ori mi s-a intamplat sa uit robinetul deschis si, fie sa spal recipientul fie sa manevrez recipientul cu bere in el).
robinet.jpg
robinetul rotit
robinet.jpg (31.32 KiB) Vizualizat de 11071 ori

Am deschis robinetul recipientului de amestecare (acesta fiind gol). Am montat furtunul la capetele ambelor robinete.
fixare furtun.jpg
fixare furtun.jpg (125.57 KiB) Vizualizat de 11071 ori

Apoi am deschis robinetul recipientului de fermentare si berea a inceput se curga in recipientul de amestecare.
4.jpg
4.jpg (122.13 KiB) Vizualizat de 11071 ori

5.jpg
5.jpg (69.84 KiB) Vizualizat de 11071 ori

6.jpg
6.jpg (117.99 KiB) Vizualizat de 11071 ori

Cand s-a terminat de transferat berea, am inchis robinetul recipientului de fermentare, am scos capatul furtunului din acesta, am ridicat furtunul astfel incat berea ramasa pe furtun sa se scurga in recipientul de amestecare (pe principiul vaselor comunicante, mai ramane o parte de bere in capatul furtunului din aprtea recipientului de amestecare). Se inchide pe jumatate robinetul recipientului de amestecare, se roteste capatul acestuia pana vine cu gura in jos si cu bratul de deschidere/inchidere in partea de sus (celalalt capat al furtunului nu trebuie coborat mai jos de gura recipientului de amestecare). Acum se poate inchide de tot robinetul recipientului de amestecare si se poate scoate celalalt capat al furtunului tragand usor de manson in jos. Cantitatea de bere ramasa in furtun se arunca (sau se poate turna in recipientul de amestecare, pentru ca este pacat sa se piarda :D .
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Sistem de transfer al berii

Mesajde vladrazvan » Lun Mar 23, 2015 10:00 pm

Laur scrie:Sistemul este alcatuit dintr-un furtun transparent de PVC 8x11 mm (furtun sosit cu Auto sifon mini) de 1,5 m, la capetele carora am montat cate un manson de plastic alb ce vine cu dispozitivul de umplere a sticlelor (practic am descompletat doua dispozitive). Am folosit aceste mansoane deoarece un capat al acestora se potriveste perfect cu partea de scurgere a robinetului PVC iar furtunul intra perfect in celalalt capat al mansonului.


Salutare, bine v-am gasit. Inca nu stiu daca acest forum mai este functional sau nu, dar imi incerc norocul. :)
Din mesajul de mai sus, sa inteleg ca pe langa echipamentul DELUXE, trebuie sa mai achizitionez un auto sifon mini si doua dispozitive de umplere a sticlelor, numai pentru a face transferul berii intre cele doua vase?
vladrazvan
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 23, 2015 1:16 pm


Înapoi la Echipamente pentru fabricat bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron