[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - DIY - Sistem de racire prin imersie din cupru

DIY - Sistem de racire prin imersie din cupru

DIY - Sistem de racire prin imersie din cupru

Mesajde bionut » Mie Oct 09, 2013 10:17 am

Dupa ce ultima sarja de bere a sfarsit infectata (acra) am decis sa imi construiesc un racitor ieftin din cupru.
Pentru asta am cumparat 15 metri de teava moale de cupru (3/8"), pe care am gasit-o, din intamplare, la reducere. Singura problema a fost ca teava avea printat pe lateral, pe toata lungimea, un text negru care continea detalii despre teava (dimensiuni, lot, etc.). Mi-au trebuit vreo 20-30 de minute, si cativa mililitri de alcool izopropilic pentru a sterge acel text.

Apoi am inceput modelarea propriu-zisa a serpentinei. Pentru asta am ales modelul "rib-cage" (cutie toracica?:D), fapt care a marit putin timpul de fabricare, dar, si asa, am finalizat lucrarea dupa alte aproximativ 60 de minute, cu tot cu masurarea spiralei de teava ( care cred ca mi-a luat mai mult decat modelare ei, pentru ca a trebuie sa ma ajut de o ata masurata la 50 cm, cu care am masurat teava) pentru a-i gasi mijlocul, respectiv locul unde cele doua serpentine ar trebui sa se intalneasca.

Cu ajutorul fratelui meu, care a tinut o teava din aluminiu cu diametrul de ~13 cm (gasita prin gospodarie), am strans spirala de cupru in jurul tevii mari din aluminiu de la un capat pana la semnul care reprezenta mijlocul (aflat mai devreme cu sfoara). Apoi am repetat procedeul incepand de la celalalt capat al cuprului, pana cand cele doua serpentine s-au intalnit la mijloc. Ideal ar fi ca numarul de spire de pe cele doua serpentine sa fie egal, lucru care mi-a iesit fara prea mari batai de cap.
Urmatorul pas a fost sa maresc putin distanta dintre spire pentru a intrepatrunde cele doua serpentine, iar ultimul pas a fost sa indrept aproximativ 60 cm de la fiecare capat pentru a modela intrarea respectiv iesirea apei din racitor. Pentru acest ultim pas m-am ajutat de un arc pentru indoit teava de cupru de 3/8" cumparat odata cu teava.

In total m-a costat 175 lei, inclusiv transportul si arcul pentru indoit (care a costat doar 11 lei, dar care te poate scuti de problemele iscate de o teava indoita prost, eventual sparta).
Mai departe va arat niste poze cu produsul finit. Imi pare rau ca nu am facut poze si din timpul procesului de fabricatie, dar stiti cum e, cand te ia valul... :D
Ataşamente
3.jpg
3.jpg (63.33 KiB) Vizualizat de 9895 ori
2.jpg
2.jpg (62.18 KiB) Vizualizat de 9895 ori
1.jpg
1.jpg (46.25 KiB) Vizualizat de 9895 ori
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Înapoi la Echipamente pentru fabricat bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron