[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - De ce este importanta igienizarea?

De ce este importanta igienizarea?

De ce este importanta igienizarea?

Mesajde Laur » Lun Iul 27, 2009 4:47 pm

In activitatile ce implica fermentatie, se pune mare accent pe curatirea si igienizarea tuturor componentelor de echipament ce vin in contact cu berea in diferite stadii. De ce aceasta grija? Pentru ca orice microorganism care patrunde in amestecul de bere, poate provoca, printr-o fermentare nedorita, un gust neplacut si poate compromite "recolta" de bere. Asa ca, decat sa fim neatenti la igiena procesului de fermentare si, dupa 3-4 saptamani sa vedem ca toata munca noastra s-a dus pe apa sambetei, mai bine respectam regulile de curatenie si igiena si rezultatul va fi pe masura.

Pe scurt, curatirea si igienizarea sunt doua activitati strans legate una de alta.
Curatirea reprezinta indepartarea murdariei vizibile si se face cu un detergent fara parfum – nu folositi detergent de vase din comert, deoarece majoritatea contin agenti mirositori si, mirosul care ramane pe componentele curatate, poate afecta gustul berii finale.

Igienizarea reprezinta indepartarea murdariei invizibile: bacterii, ciuperci, drojdie, microorganisme ce pot deteriora iremediabil gustul final al berii.
Igienizarea se face cu anumite substante specifice. Deasemenea, exista substante care fac atat curatire cat si igienizare in acelasi timp, asa numitele substante pentru medii dificile. Insa, cu cat substantele fac fata unor medii mai grele, cu atat mai mult creste riscul de a fi vatamati la folosirea lor.
Oricum, inaintea folosirii oricarei substante, cititi cu mare atentie indicatiile de utilizare.

Pana in prezent am folosit pentru igienizarea tuturor echipamentelor si accesoriilor CHEMIPRO OXI, o substanta ecologica, ce nu necesita clatire si care nu este periculoasa in conditii normale de utilizare.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: De ce este importanta igienizarea?

Mesajde crilups » Joi Mar 01, 2012 6:17 am

Am o intrebare referitor la aceasta igienizare cu Chemipro Oxi.
In instructiuni spune sa folosim 4g / l apa fierbinte si timp de contact: 2-5 minute. Problema apare in igienizarea sticlelor si anume dupa 2-3 mutari dintr-o sticla in alta apa se raceste. Pentru a fi eficienta igienizarea, este nevoie ca apa sa fie calda dupa dizolvarea subtantei sau nu?
De asemenea daca folosim sticle tip Grolsch care le putem inchide, se poate face igienizarea cu cateva zile inainte ca berea sa fie trasa in ele?
Multumesc de informatii
crilups
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 21, 2012 2:31 pm

Re: De ce este importanta igienizarea?

Mesajde Laur » Joi Mar 01, 2012 7:42 am

Se foloseste apa calda doar pentru dizolvarea substantei deoarece astfel se micsoreaza timpul necesar dizolvarii - ea nu trebuie sa fie calda cand se face igienizarea.
Se poate face igienizarea cu cateva zile inainte insa este recomandat sa se izoleze sticlele igienizate astfel incat sa nu existe riscul de infestare.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: De ce este importanta igienizarea?

Mesajde Samogon » Joi Mar 01, 2012 8:33 am

"Infestare" se referă la contaminarea cu paraziţi. Potrivit pentru contextul nostru este "infectare" cu "c".
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: De ce este importanta igienizarea?

Mesajde Laur » Joi Mar 01, 2012 10:14 am

Contaminarea cu drojdii salbatice sau alte bacterii din aer, nu este tot infestare? Intreb si eu, nu dau cu parul.
Conform DEX, a infesta are un sinonim (printre multe altele) a contamina.
De asemenea, si a infecta are un sinonim (printre altele) a contamina.
De aici trag concluzia ca este acelasi lucru in cazul nostru. Si sincer, mi se pare lipsit de importanta folosirea verbului a infesta in loc de a infecta si viceversa. Ideea cred ca a fost inteleasa de oricine a citit post-ul.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Curatire si igienizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron