[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Igienizare prin pulverizare

Igienizare prin pulverizare

Igienizare prin pulverizare

Mesajde iso_fish » Dum Mar 20, 2011 12:07 pm

Salutari. Inainte sa incerc intreb. A mai incercat careva sa pulverizeze solutia de igienizare pe elementele folosite in procesul de fabricare si imbuteliere ? Aici ma gandesc la ideea ca in loc sa folosesc 5-7 litri de solutie de apa cu chemi oxi si sa "imbaiez" echipamentele, sa folosesc maxim 1 litru intr-ul pulverizator de mana si sa igienizez totul. Ideea asta a mea pleaca de la premisa intructiunilor de folosire a agentului de igienizare unde spune ca trebue clatit instrumentarul, vasele, etc.

A mai incercat careva sau daca nu macar spunetva parerea. Multumesc.
Think free, Think OpenSource !
iso_fish
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Feb 16, 2011 9:01 pm
Locaţie: Arad

Re: Igienizare prin pulverizare

Mesajde Laur » Dum Mar 20, 2011 8:03 pm

Salutare,

Eu fac circa 1-2 litri de solutie de igienizare in recipientul de amestecare si imi este suficient pentru prima etapa de fermentare.
In a doua etapa, fac tot cam aceeasi cantitate. Important este ca toate suprafetele care vin in contact cu berea sa fie udate de aceasta solutie.
Nu am incercat insa, cred ca merge si varianta propusa de tine, cu un pulverizator. Trebuie sa ai in vedere curatirea pulverizatorului la finalul operatiei, deoarece duza acestuia se poate infunda cu un precipitat alb, care ramane dupa igienizare.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Igienizare prin pulverizare

Mesajde iso_fish » Lun Mar 21, 2011 8:20 am

O sa incerc 2 variante. Una cu un vermorel de mana cu duza de alama si una cu un pulverizator de plastic de tipul celui pentru solutia de geamuri, dar evident nou si pentru uz alimentar sa vad ce iasa. Va tin la curent cu rezultatele la urmatoarea sarja.
Think free, Think OpenSource !
iso_fish
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Feb 16, 2011 9:01 pm
Locaţie: Arad

Re: Igienizare prin pulverizare

Mesajde iso_fish » Dum Ian 26, 2014 2:34 pm

Datorez un raspuns.

Am facut treaba cu pulverizatorul. Cel pentru solutie de geamuri e un ... e jale. Nu face nimic. Vermorelul de mana pe de alta parte, e o bijuterie DAR:
- am luat doua bucati, unul cu 15 lei si un Solo 420 cu ... 85 lei.
- ala scump duce la efectul scontat
- cel ieftin e un ... ieftin.
- de 85 lei fac la solutie de ma satur cat de multa iasa

Deci concluzia e ca se merita, pentru cine vrea. Economisesti solutie, se igienizeaza excelent, cu 1 litru am facut 60 de sticle interior si exterior + intreg echipamentul, dar e cam scumpa pompa.
Think free, Think OpenSource !
iso_fish
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Feb 16, 2011 9:01 pm
Locaţie: Arad


Înapoi la Curatire si igienizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron