[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Cum curăţăm interiorul damigenelor?

Cum curăţăm interiorul damigenelor?

Cum curăţăm interiorul damigenelor?

Mesajde Samogon » Mar Apr 19, 2011 7:23 pm

Mă refer la urmele lăsate de spumă pe pereţii interiori ai damigenei. Nu se curăţă nici dacă râcâi. Acum am folosit bidoane PET care oricum merg la gunoi, dar data viitoare am de gând să fermentez în damigeana de sticlă de 50L. Mă gândesc de pe acum ce bătăi de cap o să-mi dea curăţarea damigenei. Şi-aşa, am două damigene de sticlă mai mici pe care nu le-am putut curăţa nicicum. Unul din motivele pentru care am recurs la PET este tocmai acesta, preferând să fermentez în damigenele de sticlă doar vinuri şi cidruri care nu fac spumă şi nu lasă urme şi dâre.

Aşadar, ce recomandaţi pentru curăţare?
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: Cum curăţăm interiorul damigenelor?

Mesajde iso_fish » Mie Apr 20, 2011 4:05 pm

Sincer, in ideea in care locuiesti la casa, iti recomand un Bosch Aquatak 110. 380 litri/h @ 110-120 bari, cu lancea indoita de spalat masina... credema nu este nici o mizerie lipita de damigeana/butoi/sticla/galeata care sa ii reziste. Cu chestia aia spal si sticlele. Orice jeg lipit de ele, interior sau exterior zboara, fara sa le sparga. Am curatat damingeana cu sediment de vin de vreo 2 ani cu ea. A iesit cristal. In cazul in care ti-e peste mana varianta asta, mergi la o spalatorie auto si ii rogi sa reduca presiunea la aparat. Ceea ce au ei acolo, scot cam 300-350 bari si e riscul de spargere a recipientului.

Varianta a doua, care o practic la damigenele mici de 5-10 litri pe care le cam spal in baie, bag in ele niste bile mici de ceramica care le-am scos din filtru de la acvariu. Au cam 4-6 mm si parese ca nu zgarie recipeintul. E mai anevoios, dar iarna merge. Riscu de spargere e minim.

Varianta a 3-a, daca o mai gasesti de cumparat, e o perie de spalat damigene. E ca o perie de sticle dar gigant. Coada flexibila cam de 1 metru, un pamatuf gigant pe ea si e mai aspra (firele din ea au cam 2 mm diametru). Daca ai norocul sa gasesti asa ceva pe la vreum magazin tip "Fierul" sau "Universal"de pe vremuri, merita cumparata.
Think free, Think OpenSource !
iso_fish
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Feb 16, 2011 9:01 pm
Locaţie: Arad

Re: Cum curăţăm interiorul damigenelor?

Mesajde Samogon » Joi Apr 21, 2011 11:21 am

Salut iso_fish, mulţumesc pentru sfaturi. Ideile sunt foarte bune, o să le încerc pe fiecare. Prima variantă este într-adevăr peste mână din mai multe motive aşa că o să apelez la o spălătorie auto.

Perie de sticle cu pămătuf am, dar cum am spus, urmele uscate de la spumă sunt foarte greu de curăţat. Bănuiesc că trebuie o înmuiere/dizolvare chimică înainte apoi curăţirea mecanică cu peria. Deocamdată am lăsat bidoanele umplute cu apă să se înmoaie apoi să vedem dacă tot aşa greu se va lua.
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: Cum curăţăm interiorul damigenelor?

Mesajde caiafa » Lun Apr 25, 2011 1:54 pm

Este o chestie la Brouwland care se numește carboy cleaner.
E cam scumpă pentru ce e de fapt, dar face minuni la damigene.

Eu cu aia le curăț și cu o soluție de 10% sodă caustică și o picătură de detergent de vase.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: Cum curăţăm interiorul damigenelor?

Mesajde Samogon » Mar Apr 26, 2011 7:02 pm

Păi mă gândeam că o soluţie de sodă caustică ar fi potrivită. Dacă las soluţia de sodă caustică să acţioneze un timp apoi agit viguros, se curăţă uşor?
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: Cum curăţăm interiorul damigenelor?

Mesajde caiafa » Joi Apr 28, 2011 2:41 am

Relativ ușor. Poți să folosești o perie din aia mare de damigene. O găsești prin piață.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: Cum curăţăm interiorul damigenelor?

Mesajde bionut » Mie Sep 19, 2012 11:07 am

Samogon scrie:Mă refer la urmele lăsate de spumă pe pereţii interiori ai damigenei. Nu se curăţă nici dacă râcâi. Acum am folosit bidoane PET care oricum merg la gunoi, dar data viitoare am de gând să fermentez în damigeana de sticlă de 50L. Mă gândesc de pe acum ce bătăi de cap o să-mi dea curăţarea damigenei. Şi-aşa, am două damigene de sticlă mai mici pe care nu le-am putut curăţa nicicum. Unul din motivele pentru care am recurs la PET este tocmai acesta, preferând să fermentez în damigenele de sticlă doar vinuri şi cidruri care nu fac spumă şi nu lasă urme şi dâre.

Aşadar, ce recomandaţi pentru curăţare?

De curand am curatat o damigeana pe care o aveam aruncata prin pod. Nu mai retin ce a avut in ea, dar avea pe pereti o chestie asemanatoare spumei de fermentatie uscata. Am frecat cu peria, am lasat-o cu apa peste noapte si degeaba... Pana cand am pus in ea putina apa calda si o mana de nisip :-) si am agitat-o bine. Ce a fost mai gros s-a luat, pentru restul am mai pus si un paharel de inalbitor peste apa cu nisip si a iesit ca noua. O sa fie mai greu cu damigeana de 50 de litri, dar cu putina straduinta o sa reusesti. Spor!
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm


Înapoi la Curatire si igienizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron