[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Refolosirea drojdiei

Refolosirea drojdiei

Refolosirea drojdiei

Mesajde Laur » Mie Mai 12, 2010 2:10 pm

Cred ca multi stiti ca drojdia se poate refolosi. Am citit undeva ca se poate folosi de 9 pana la 11 ori.
Legat de acest aspect, sa va povestesc ce am patit acum cateva zile.
Am imbuteliat o bere Brewferm Wheat si am pus la fermentat tot o bere Brewferm Wheat. M-am gandit sa folosesc drojdia rezultata din fermentarea celei de dinainte si la berea urmatoare.
Zis si facut. Am renuntat la drojdia uscata si am folosit doar drojdia lichida obtinuta de la berea anterioara.
Numai ca am facut o greaseala: am pus toata cantitatea de drojdie rezultata !!!!!.
Mustul de bere a inceput fermentatia dupa numai 45 minute iar ritmul era foarte alert. Niciodata nu am vazut o fermentatie atat de "violenta".
Dupa cateva ore, nu mica mi-a fost mirarea cand am observat ca fermentatia produsese foarte multa spuma, ce incerca sa iasa prin supapa de evacuare a CO2-ului insa aceasta supapa tocmai se infundase cu acea spuma. Capacul se bambase foarte mult, incat daca il mai lasam cateva zeci de minute ar fi explodat sau ar fi sarit in sus.
Am scos capacul, am spalat supapa de evacuare, am lasat spuma sa se mai domoleasca iar dupa cateva minute am repus capacul la loc.
Fermentatia s-a mai domolit insa, riscul ramasese. Dupa o zi, fermentatia intrase in ritmul normal.
Ca si concluzie, recomand folosirea drojdiei rezultate dar, fiti cu mare bagare de seama la cantitatea de drojdie ce o adaugati.
Probabil ca data viitoare voi folosi un sfert din cantitatea de drojdie rezultata in urma fermentarii, urmand ca, in urma rezultatelor, fie maresc cantitatea, fie o micsorez.
Experimentl continua si va tin la curent.
Sa auzim de bine.



Urmatoarea bere: Muntons Connoisseur Export Pilsner
Fermentatie primara: Brewferm Wheat, Muntons Connoisseur IPA
Fermentatie secundara: - Brewferm Wheat, Triple
La maturat: Brewferm Gallia, Brewferm Wheat, Brewferm Christmas
De baut: Muntons Connoisseur IPA Bitter, Brewferm Diabolo
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Refolosirea drojdiei

Mesajde romanalex1 » Mar Feb 01, 2011 8:15 am

Cel mai bun material care metoda folosesc si eu cu sucess de 3-4 ani

http://www.homebrewtalk.com/wiki/index. ... hing_yeast

Simplu tutorial
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: Refolosirea drojdiei

Mesajde crilups » Joi Mar 15, 2012 4:47 pm

Poate cineva sa ne dea mai multe detalii dspre folosirea drojdiei?
Din postul de mai sus am inteles metoda de depozitare tosusi care e cantitatea dintr-un borcan mic?
Se foloseste tot borcanasul acela pentru o noua fermentare a berii?
Are vreo influenta daca folosesc drojdia rezultata de la un unkit brewferm la un kit Muntons? (chiar si intre alte tipuri de kit-uri de la aceeasi firma avand in vedere tipuriole diferite de bere).
crilups
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 21, 2012 2:31 pm


Înapoi la Drojdie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron