[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Despre drojdie

Despre drojdie

Despre drojdie

Mesajde Laur » Dum Aug 23, 2009 3:59 pm

Drojdia este un element foarte important in fabricarea berii. Este un ansamblu de ciuperci unicelulare, bogate in vitamine (vit. B1, B2, B6, B12), enzime, substante minerale, ce transforma zaharurile in alcool si dioxid de carbon. In procesul de fabricare a berii se pot folosi drojdii atat in stare lichida cat si in stare solida. Pe piata romaneasca, se gaseste in special drojdie in stare solida, cele lichide avand un termen de depozitare mai mic.
Exista doua tipuri de drojdii: drojdie de tip lager si drojdie de tip ale.

1. Drojdia de tip lager
Este o drojdie de fermentatie inferioara – fermentatia are loc in partea de jos a recipientului de fermentare, la temperaturi scazute (4 – 10° C). Dupa fermentare, se depune pe fundul vasului. Este cunoscuta stiintific sub numele Saccharomyces carlsbergensis.

2. Drojdia de tip ale
Este o drojdie de fermentatie superioara – fermentatia are loc in partea de sus a instalatiei de fermentare, la temperaturi ridicate (18 – 23° C). Imprima berii o usoara aroma de fructe. Dupa fermentare se ridica la suprafata lichidului. Este cunoscuta stiintific sub denumirea Saccharomyces cerevisia.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Despre drojdie

Mesajde milovan_djilas » Lun Noi 16, 2009 7:26 pm

Si pot afla ce tipuri de drojdie sunt la fiecare kit? de exemplu pt wheat, este drojdie lager sau ale, eu sunt tentat sa cred ca e ale, dar poate ma poti lamuri.
milovan_djilas
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 16, 2009 6:51 pm

Re: Despre drojdie

Mesajde Laur » Lun Noi 16, 2009 7:41 pm

Datorita climei continentale, toate drojdiile sosite cu kit-urile sunt ALE.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Despre drojdie

Mesajde milovan_djilas » Vin Noi 20, 2009 7:44 pm

Excelent!
milovan_djilas
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 16, 2009 6:51 pm

Re: Despre drojdie

Mesajde negyojo » Mar Feb 02, 2010 5:58 am

Buna!
Eu fac bere tip Mutons de un un an. Iti recomand sa vinzi si drojdia Mutons-Gold , dupa ce berea s-a fermentat drojdia se depune pe fundul vasului de fermentare si se va gelifica. Poti obtine o bere foarte curata. Scuze daca nu scriu corect pe romaneste .Imi pare bine ca se pot cumpara aceste produse si in Romania, pentru cei care vor sa guste o bere adevarata !
Negyojo
negyojo
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 02, 2010 5:46 am

Re: Despre drojdie

Mesajde Laur » Mar Feb 02, 2010 9:22 am

negyojo scrie:Buna!
Eu fac bere tip Mutons de un un an. Iti recomand sa vinzi si drojdia Mutons-Gold , dupa ce berea s-a fermentat drojdia se depune pe fundul vasului de fermentare si se va gelifica. Poti obtine o bere foarte curata. Scuze daca nu scriu corect pe romaneste .Imi pare bine ca se pot cumpara aceste produse si in Romania, pentru cei care vor sa guste o bere adevarata !
Negyojo


Bun venit pe forum,

Te asteptam sa ne impartasesti din experienta ta de berar "MUNTONS" :D , mai ales ca este o bere putin diferita ca cele cu care am fost obisnuiti noi romanii(datorita cantitatii mici de dioxid de carbon precum si a gulerului mic de spuma).
Pana acum am fabricat numai gama MUNTONS STANDARD. De o luna am trecut la gama MUNTONS CONNOISEUR si, in paralel mai fac cate un kit din gama MUNTONS GOLD (chiar ieri am fabricat un IMPERIAL STOUT). Aceste beri, alaturi de cele belgiene, sunt niste beri deosebite.

PS: Nu e mare problema daca nu scrii corect romaneste avand in vedere ca probabil, locuiesti in Ungaria.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Despre drojdie

Mesajde ionus ioan » Dum Oct 24, 2010 6:08 pm

Drojdia de bere este un medicament miraculos, in special cea ramasa de la fabricarea berii(cardiovasculare-regleaza colesterolul, dermatologie-acnee,furunculoze,psoriazis, obezitate,avitaminoze,convalescente, cancer,ciroze, colite, osteoporoza,se defineste ca un medicament care prelungeste tineretea.

Cea de panificatie nu are valoare terapeutica...Deci cum putem sa pastram drojdia rezultata din activitatea noaastra de berar cat mai mult timp?
Cat timp se poate tine in figider? Stie cineva amanunte despre conditionarea drojdiei?
ionus ioan
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 25, 2010 6:01 pm

Re: Despre drojdie

Mesajde Laur » Dum Oct 24, 2010 7:17 pm

Eu nu folosesc drojdia ramasa din fabricarea berii decat la producerea painii.
Am "conservat-o" in modul urmator: am agitat drojdia ramasa pe fundul recipientului astfel incat s-a amestecat cu cantitatea de bere ramasa in recipient (o cantitate in jur de 150 - 250 ml care nu poate fi extrasa din recipientul de fermentare). Amestecul l-am turnat intr-un borcan acoperit cu o farfurioara (daca folositi capacul borcanului, acesta nu trebuie sa fie strans deoarece drojdia mai poate fermenta si elimina CO2 si apare riscul exploziei borcanului) si l-am asezat in frigider. Dupa cateva zile drojdia s-a sedimentat iar deasupra a aparut un strat de bere. Berea de deasupra in exces se poate arunca, pastrand insa un start de 1,5 - 2,5 cm pentru izolarea drojdiei de mediul inconjurator. Drojdia astfel pastrata am tinut-o cateva luni fara sa pateasca ceva.
Daca altcineva cunoaste alte metode de conservare a drojdiei, il asteptam sa ne impartaseasca din experienta.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Despre drojdie

Mesajde sinergicus » Sâm Dec 11, 2010 9:53 am

Pe mine m-ar interesa multiplicarea drojdiei pentru a nu ma fi nevoit sa o cumpar...mi se pare foarte scumpa...
Mai ales daca vrei sa o folosesti si in scop terapeutic...sa tot cumperi nu prea tine...

Prin urmare daca are cineva aceasta experienta , cu multiplicarea drojdiei este rugat sa imi (ne ) spuna si mie (noua)

Multumesc
sinergicus
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 9:49 am

Re: Despre drojdie

Mesajde ionus ioan » Dum Dec 12, 2010 3:44 pm

Daca faci bere regulat o sa ai drojdie de n-ai ce sa faci cu ea.Eu fac saptamanal, la urmatorul lot pun doar putina drojdie, cam 50g, restul de aproape un litru ramane, si am impartit-o la toti cunoscutii care incantati de efectele ei terapeutice. Am consultat mai multe tabele si, spre surprinderea mea, drojdia contine cel mai mare nr. de fibre per gram.Cel mai rapid si mai vizibil efect este acela asupra colonului, tranzitul se normalizeaza ca prin farmec. Administrata regulat, creste vitalitatea, scade anxietatea, echilibreaza pofta de mancare. Are acelasi efect ca dupa o cura injectabila de B - uri.
ionus ioan
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 25, 2010 6:01 pm

Următorul

Înapoi la Drojdie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron