[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Despre drojdie

Despre drojdie

Re: Despre drojdie

Mesajde sinergicus » Mie Dec 15, 2010 1:35 pm

50 de grame? Pai dupa retele luate de mine de pe http://www.pauzadebere.info/ cantitatile folosite sint mici;Mi-am luat un pliculet http://www.fabrica-de-bere.ro/drojdie_top6.html are 6 g si ajunge pentru 10 litri din cite am inteles...

Folosesti 50 de grame o data?Cred ca faci zeci de litri de bere .Reusesti sa o bei pe toata?

Daca faci bere regulat o sa ai drojdie de n-ai ce sa faci cu ea


Din cite m-am documentat eu, drojdia dupa un timp degenereaza .Ea poate fi folosita de citeva ori , apoi trebuie schimbata ca
schimba gustul berii rezultate...asta din teoria citita.

Eu n-am mai facut niciodata bere ;e pentru prima data cind urmaresc sa fac...
sinergicus
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 9:49 am

Re: Despre drojdie

Mesajde Drosophil » Joi Dec 16, 2010 8:20 am

sinergicus scrie:
Folosesti 50 de grame o data?Cred ca faci zeci de litri de bere .Reusesti sa o bei pe toata?



Drojdia lichida are mult mai multe putine celule/gram decat cea deshidratata.
Drosophil
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Noi 30, 2010 10:43 pm

Re: Despre drojdie

Mesajde romanalex1 » Mar Feb 01, 2011 8:24 am

Da trebuie un starter la liquida dar e mult mai buna
Eu personal folosesc cam 3 generatie cu metoda asta
http://www.homebrewtalk.com/wiki/index. ... hing_yeast
si poti face mult mai multe stiluri de bere, sint cel putin 50-60 tipuri din care eu am incercat nici jumate
Folosind mai mult pentru ales
Ce pot recomanda
Wyeast 1056 cei mai neutra foarte bun
Wyeast 1272 cam cel mai folosit de mine
Wyeast 1968 cel mai bun gust de British Bitter
Depinde de bere care it's place si ce vrei sa faci dar e pacat sa folosesti numai 2-3 feluri de plic cand sint sute de soiuri in lumea asta is dupa citeva berii orcum e gratis sa refolosesti.
Voua cei soiuri va plac
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: Despre drojdie

Mesajde drinking » Lun Mar 14, 2011 8:17 pm

Salutare

Felicitari Laurentiu pentru ca ai adus drojdia Turbo , am folosit-o si eu de multe ori ,
de exemplu la un kit de bere de 1,5 kg extract , 1 plic drojdie turbo , 2 kg de zahar si 23 de litrii de apa , poate nu iti vine sa crezi dar ABV a fost intotdeauna intre 8 % si 12 % cea mai alcoolizata bere facuta de mine din kituri , dar nu recomand nimanui
cantitatea asta de alcool deoarece berea este un pic aspra si usor condimentata ca sa zic asa , are o iuteala la gust , dar o recomand tuturor , daca vreti o bere strong , sa stiti ca Turbo va pune capac :lol: din doua beri esti ca un calculator deconectat de la retea :lol:
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: Despre drojdie

Mesajde Praiser » Dum Noi 10, 2013 5:59 pm

romanalex1 scrie:Da trebuie un starter la liquida dar e mult mai buna
Eu personal folosesc cam 3 generatie cu metoda asta
http://www.homebrewtalk.com/wiki/index. ... hing_yeast
si poti face mult mai multe stiluri de bere, sint cel putin 50-60 tipuri din care eu am incercat nici jumate
Folosind mai mult pentru ales
Ce pot recomanda
Wyeast 1056 cei mai neutra foarte bun
Wyeast 1272 cam cel mai folosit de mine
Wyeast 1968 cel mai bun gust de British Bitter
Depinde de bere care it's place si ce vrei sa faci dar e pacat sa folosesti numai 2-3 feluri de plic cand sint sute de soiuri in lumea asta is dupa citeva berii orcum e gratis sa refolosesti.
Voua cei soiuri va plac


Buna seara,

De unde se pot achizitiona aceste tipuri de drojdie?

Multumesc
Praiser
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mai 06, 2013 6:38 pm

Anterior

Înapoi la Drojdie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron