[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Ce bere preferati?

Ce bere preferati?

Re: Ce bere preferati?

Mesajde milovan_djilas » Joi Mar 11, 2010 6:57 pm

crs34 scrie:Vad ca activitatea e slaba pe-aici. O sa postez si eu cateva comentarii vis-a-vis de beri baute recent.
Boucanier Red Ale - alcool 7%; la sticla de 330ml; se poate procura de la Carrefour.


Am incercat. Exceptionala, intr-adevar!
milovan_djilas
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 16, 2009 6:51 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde milovan_djilas » Sâm Mar 13, 2010 11:12 am

crs34 scrie:Vad ca activitatea e slaba pe-aici. O sa postez si eu cateva comentarii vis-a-vis de beri baute recent.
1. Boucanier Red Ale - alcool 7%; la sticla de 330ml; se poate procura de la Carrefour.


Ti-am urmat sfatul si ai dreptate, este o bere dementiala! La ora asta e clar cea mai buna din Carrefour!
milovan_djilas
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 16, 2009 6:51 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Rabbit » Sâm Iun 26, 2010 2:19 am

E în mod sigur în top 3 al berilor băute vreodată. Am descoperit-o acum câteva luni şi mereu când ajung prin Carrefour mă uit cu jind la ea, dar rar mă îndur să o cumpăr. E şi o variantă mai tare, pe la 11% dacă nu mă înşel, un fel de „special blond” care nu are nimic special.
Rabbit
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 2:15 am

Re: Ce bere preferati?

Mesajde ionus ioan » Dum Oct 10, 2010 6:50 pm

Am gustat-o si eu e tare...buna
ionus ioan
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 25, 2010 6:01 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde cheiamagica » Dum Noi 07, 2010 10:49 am

Ceea mai buna bere din lume ... Cristal - bere cubaneza ... excelenta si pretul e micut 1euro - 0,33ml .
cheiamagica
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:40 am

Re: Ce bere preferati?

Mesajde drinking » Lun Noi 22, 2010 8:28 pm

Salutare tuturor ,

De curand am primit de la un prieten din Australia un kit COOPERS STOUT , are 1,7 kg si scrie
pe eticheta ....... :lol: .. ca este foarte tareeee :shock: , adica alcool sau ce ? habar nu am.
In orice caz a durat aproape 3 saptamani pana l-am primt , dar sa vedeti cum a ajuns....... :lol: :lol: ca e turtit ca dracu.
A mai baut cineva asa ceva ?
Eu o sa il prepar si revin cu stiri.
Bafta tuturor .
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Drosophil » Mar Noi 30, 2010 11:40 pm

Buna tuturor!

Berea mea preferata e Sint Bernardus Abt 12 (care e facuta dupa aproape aceeasi reteta ca si faimoasa Westvleteren Abt 12), produsa in Belgia.
Ca tip e mai greu de clasificat. Belgienii o incadreaza la brune forte, americanii de la beeradvocate si ratebeer sunt mult mai pretentiosi cu clasificarile si zic ca e quadrupel, in fine. ABV 10,5%.
Am baut-o la sticla, turnata in pahar original St. Bernardus (cupa cu gura larga si picior) la "temperatura camerei" (adica la temperatura pivnitei de fapt, in nici un caz din frigider).
Are o culoare brun foarte inchis, cu spuma alb-galbuie compacta, de 2-3 degete care a scazut la cativa milimetri si a ramas asa pana la sfarsit, acoperind tot paharul pe masura ce am baut-o.
Mirosul e de malt, fructe uscate (prune, stafide, curmale, smochine), si o aroma placuta de drojdie.
Gustul m-a dat pe spate de la prima sorbitura. E destul de dulce, se simt aceleasi arome de malt, fructe uscate si drojdie din miros plus un gust puternic de caramel si ciocolata cu lapte. Lasa in gura un "finish" dulceag-amarui care tine o vesnicie. Nici nu simti nevoia sa bei mult si des (ceea ce e bine tinand cont de cat e de tare).
E destul de densa, foarte acidulata dar nu deranjant pentru ca bulele sunt minuscule si fac ca berea sa fie cremoasa (nu pisca pe limba). Gustul de alcool nu se simte aproape de loc, simti doar cum te incalzeste pe piept.
In general o bere geniala, ce mai. Pacat ca nu se gaseste la noi.
Drosophil
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Noi 30, 2010 10:43 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde userstefan » Mar Ian 25, 2011 5:40 pm

Berea belgiana: St. Bernardus, Verboden Vrucht, Kasteel Bruin, Gulden Draak, La Trappe (ok, e olandeza)...

Aici sper sa ma poate ajuta cineva insa :) Exista aceste beri pe piata din romania? Stiu deja ca exista anumite varietati la Carrefour/Cora si de asemenea exista un importator la Ciolpani (www .berebelgiana.ro) care are o oferta satisfacatoare insa foarte multe dintre varietatile pe care obisnuiam sa le gasesc in magazinele de specialitati de bere din Olanda/Belgia nu se regasesc. Exista vre-un magazin specializat de bere belgiana (si altele...) in Romania? Nu am gasit, de exemplu:

- St. Bernardus - nici nu sper prea mult :)
- Kasteel - este o bere destul de comerciala in belgia, nu neaparat o specialitate si totusi nu se gaseste...
- Verboden Vrucht
- La Trappe - nu inteleg de ce importa doar blonda si dubbel - tripel si quadrupel sunt mai interesante...
- Westmalle - si asta e destul de "comerciala"

10x
userstefan
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 25, 2011 5:20 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Laur » Mie Ian 26, 2011 12:59 pm

Din informatiile mele, in Belgia sunt vreo 1800 de tipuri de bere inregistrate si comercializate. Majoritatea dintre ele nu sunt cunoscute decat celor ce traiesc in Belgia.
Preturile sticlelor de bere de 330 ml cumparate din supermarket sunt in jur de 0,8 - 1,2 euro. Avand in vedere ca in Romania sunt foarte putini care prefera calitatea in detrimentul cantitatii, nu vad niciun importator care sa se incumete sa aduca mai mult de 10 - 15 tipuri de bere. Evident, tipuri de bere pe care el le considera a fi vandabile.
Sa va povestesc o intamplare interesanta, s-ar putea sa o mai fi relatat-o in cadrul acestui forum: am mers langa Liege la un restaurant si am primit un meniu format A4 cu o grosime de circa 40 mm, avand foile din interior de grosime normala (adica avea circa 100 pagini). Pe fiecare pagina cred ca erau 8 - 10 tipuri de bere. La un simplu calcul, erau cateva sute de beri, aproape 1000 in acel meniu. Prietenul care ma invitase la acel restaurant mi-a spus ca orice bere as dori sa servesc (din cadrul meniului) o pot servi, deoarece restaurantul o are pe stoc. Am facut ochii mari pentru ca imiediat am realizat cam ce stocuri trebuie sa aiba acel restaurant. Si serveau fiecare bere in paharul dedicat acesteia.
Intorcandu-ne pe plaiurile mioritice, majoritatea restaurantelor au doar o parte din bauturile afisate in meniu (nu ca ar fi cateva sute ci maxim 10 - 20).
Nu se poate face comparatie intre Belgia (tara care are o traditie de sute de ani in fabricarea berii) si Romania care consuma multa bere ieftina si de o calitate pe masura.
Ei au cultura berii si o respecta.
Ar fi interesant sa adunam cateva informatii despre ce tipuri de bere pot fi gasite in Romania. Insa pretul acestor beri va fi pe masura calitatii lor.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Laur » Mie Ian 26, 2011 1:02 pm

Ceva beri englezesti se gasesc prin Romania de cumparat?
Eu personal nu am stiinta, tot ce am baut a fost adus de un bun prieten din Anglia.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron