[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - cu ce se masoara alcoolul din bere?

cu ce se masoara alcoolul din bere?

cu ce se masoara alcoolul din bere?

Mesajde puyuus » Mar Sep 25, 2012 6:30 am

Buna ziua,

Sunt un mic berar amator, si dupa ce am citit cate ceva pe forum (mai ales partea cu formule), as vrea sa trec la urmatorul nivel :)
In primul rand nu am stiut niciodata daca berea mea are sau nu alcool. :) doar teste personale... daca dupa 2 litri sunt ametit, inseamna ca are... daca nu... nu...
Ma gandeam sa imi iau un alcoolmetru si un mustimetru sa masor zaharurile. Din cate am mai vorbit cu unu-altul, cele de tip densimetru nu ar fi extraordinar de precise mai ales pentru o alcoolemie mica, cum este la bere.
Am facut rost de un vinometru, sub forma unui mic capilar, in care torni lichidul, apoi il intorci si coloana de lichid ar trebui sa indice volumul de alcool. ce parere aveti despre acest instrument. Personal nu m-a incantat in mod deosebit. Din 3 teste cu apa chioara, de doua ori indica 2% si o singura data 0%. Otetul din comert de 9 grade, masurat, arata vreo 10 %.

Multumesc si spor la berarit!
puyuus
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 24, 2012 8:18 am

Re: cu ce se masoara alcoolul din bere?

Mesajde iso_fish » Dum Oct 21, 2012 10:30 am

Incearca sa iti faci rost sau sa cumperi un refactometru cu scala mica (0 - 25%) si diviziuni mici (cam 0,2 % ar fi foarte OK) pentru alcool cu corectie automata de temperatura. E ce-a mai buna solutie si nu prea ai cum sa citesti eronat valorile. Partea proasta e ca este destul de scump.
Think free, Think OpenSource !
iso_fish
 
Mesaje: 22
Membru din: Mie Feb 16, 2011 9:01 pm
Locaţie: Arad


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron