[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - bere ere

bere ere

Re: bere ere

Mesajde Laur » Vin Sep 25, 2009 7:50 pm

A trecut ceva timp si s-a maturat si limpezit berea IRISH STOUT. Apropos, ca sa vad ca s-a limpezit, am rugat un prieten sudor sa dea un arc de sudura sa pot vedea prin intunericimea berii. Si am vazut, semn ca s-a limpezit fumos.
Sunt diferente de gust intre cea de acum 10 zile si cea de astazi.
Este o bere neagra, usor baubila, cu o cantitate de alcool de 4,5 %, amaruie, cu gust de hamei si zahar caramelizat. Dar cred ca ma repet deja.
Imi pare rau ca nu prea pot sa fac o comparatie cu Guiness (este vorba de cea adevarata, bauta la draft), eu am baut doar la doza (din comert) si gustul nu prea m-a incantat deloc (toata lumea spune ca un Guiness trebe baut la draft in Irlanda ;) ). Va doresc tuturor sa ajungeti sa beti un Guiness autentic.
Pana atunic, ma multumesc cu gustul acestei IRISH STOUT. Si nu este rea deloc, ba chiar foarte buna :D . Numa ca se imputineaza sticloantzele de la zi la zi :cry: .
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere ere

Mesajde crs34 » Lun Sep 28, 2009 6:50 pm

Laur scrie:A trecut ceva timp si s-a maturat si limpezit berea IRISH STOUT. Apropos, ca sa vad ca s-a limpezit, am rugat un prieten sudor sa dea un arc de sudura sa pot vedea prin intunericimea berii. Si am vazut, semn ca s-a limpezit fumos.
Sunt diferente de gust intre cea de acum 10 zile si cea de astazi.
Este o bere neagra, usor baubila, cu o cantitate de alcool de 4,5 %, amaruie, cu gust de hamei si zahar caramelizat. Dar cred ca ma repet deja.
Imi pare rau ca nu prea pot sa fac o comparatie cu Guiness (este vorba de cea adevarata, bauta la draft), eu am baut doar la doza (din comert) si gustul nu prea m-a incantat deloc (toata lumea spune ca un Guiness trebe baut la draft in Irlanda ;) ). Va doresc tuturor sa ajungeti sa beti un Guiness autentic.
Pana atunic, ma multumesc cu gustul acestei IRISH STOUT. Si nu este rea deloc, ba chiar foarte buna :D . Numa ca se imputineaza sticloantzele de la zi la zi :cry: .


felicitari! nu vreau sa te dezamagesc dar guiness are acelasi gust peste tot si nu e nici pe departe cel mai bun stout. sunt convins ca stoutul tau e mult mai bun!
crs34
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:19 pm

Re: bere ere

Mesajde Laur » Mie Sep 30, 2009 5:56 am

Mie imi place cum a iesi STOUT-ul. Este a doua bere neagra facuta de mine (si prima, care era un NUT BROWN ALE, a iesit foarte buna). Singurul inconvenient este cantitatea mica de dioxid de carbon - noi romanii, am fost obisnuiti sa bem un singur tip de bere: PILS, cu dioxid de carbon din belsug. De ce spun inconvenient? Au fost persoane care au gustat berea, le-a placut foarte mult (mai ales ca unora li s-a parut ciudat ca ceva facut acasa poate sa semene la gust si colorit cu o bere :lol: ) insa au remarcat continutul scazut de dioxid de carbon. Din cate am citit, berile englezesti au o cantitate mai mica de dioxid de carbon iar gulerul de spuma este de maxim 1 cm.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere ere

Mesajde Laur » Lun Dec 28, 2009 7:45 pm

Cum am scris intr-un topic legat de berea din kit-ul BREWFERM CHRISTMAS, am facut bere din acest kit. Nu stiu cum ar trebui sa fie o bere cu gust de Craciun (in specificatia "tehnica" asa scria ca trebuie sa iasa) dar a iesit o bere fara acid, cu spuma de maxim 5 mm, o bere brun inchis, cu un gust de cafea si caramel si o cantitate moderata de alcool (undeva pe la 5% ABV). Am vrut sa dau acest raspuns celor care doresc sa bea o bere asemanatoare cu Guinness. Cel putin, dupa aproape o luna de maturat (si inca nu s-a terminat - ea avand o perioada de maturare indelungata: 2-3 luni) are un gust asemanator cu Guinness. Nu stiu cum vor evolua gustul si cantitatea de acid pana la terminarea maturarii dar acum, asta este berea obtinuta.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Anterior

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron