[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Bere cu fructe

Bere cu fructe

Bere cu fructe

Mesajde montego » Mie Mai 04, 2011 4:06 pm

A facut cineva bere cu fucte? Poate sa ne spuna si noua detalii despre retete/metode/tehnici/ folosite?
montego
 
Mesaje: 29
Membru din: Lun Noi 01, 2010 5:40 pm

Re: Bere cu fructe

Mesajde drinking » Lun Mai 30, 2011 8:20 pm

salutare,
eu am facut o bere cu gust de cirese, nu este complicat , dar ciresele trebuie alese cu grija , cele mai coapte
si mai mari.
se spala bine , apoi multa rabdare sa scoateti samburii manual cu un cutitas si apoi se lasa la uscat pe o bucata de lemn bine curatita , problema este ca aici gresesc ceva si nu imi dau seama, deoarece din 1kg de fructe , reusesc doar jumatate sa le usuc fara sa se altereze.
Porcedeul prin care dau aroma berii de cirese :
hamei folosesc doar jumatate din cantitate cat folosesc deobicei la bere
iar ultima data timp de 15 min. fructele le fierb intr-un saculet de tifon steril
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: Bere cu fructe

Mesajde Samogon » Mar Mai 31, 2011 8:07 am

Uscate la soare (cum bănuiesc că ai procedat) mă gândesc că se cam alterează din cauza musculiţelor care aduc bacterii.
Eu le-aş usca în cuptor cu focul la minim şi uşa întredeschisă.
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: Bere cu fructe

Mesajde Adelinakud » Mar Iun 21, 2011 3:11 pm

Si o reteta de bere de cirese, cantitati, temperaruri, durata la fermentare? dar fara uscare a cireselor, eu as vrea sa le introduc la fermentare.
Adelinakud
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 21, 2011 3:05 pm

Re: Bere cu fructe

Mesajde drinking » Lun Noi 28, 2011 2:45 pm

daca nu sunt uscate si le pui direct la fermentat cu mustul , trebuie sa astepti cam 30 de zile , daca ai rabdare poti incerca , eu am incercat si nu mai vreau sa astept atat de mult , problema este ca ABV -ul a sarit de 10 % nici nu poti sa bei cat de tare este.
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: Bere cu fructe

Mesajde romanalex1 » Joi Dec 01, 2011 5:47 pm

Sa poate folsi cu sucess si sirop. Da este cam scump dar e bun mai ales cand nu este sezon adica vrei sa face de smeura si este decembrie.
Eu am facut un Rasberry wheat si a iesit bunicel.
Cel mai bine pasturiezez fructu can il ai in sezon adica il fierb la 60-70 grade fara samburi strecurat si pui in secondary fermentor 2 sapatmani.
Cantitatie adica 1 kilogram la 20 litre daca vrei usor tenta, da vrei mai puternic cam 2 kilograme la 20 litre.
Cand mai dau drumu la o bere de caise vara te vom chema pe la mine montego,
Sanatate
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am


Înapoi la Fabricare bere din malt

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron