[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Panza pentru Grain Bag

Panza pentru Grain Bag

Panza pentru Grain Bag

Mesajde bionut » Dum Sep 16, 2012 2:42 pm

Salut, sunt nou pe forum si nou in ale beraritului.
De curand am aflat de metoda Brew in a Bag si as vrea sa imi fac un saculet din panza pentru a incerca sa imi fac o bere din grane. Imi puteti recomanda un material anume, si eventual sa imi spuneti unde pot gasi.
Nu vreau sa investesc intr-un saculet special pentru ca este posibli sa imi prind nasul si sa vreau sa ma intorc la kituri de bere. In modul asta, daca merge treaba, mai tarziu o sa imi cumpar unul special de pe site.
Va multumesc!

Am improvizat una dintr-o perdea cu gauri mici, ramane sa o testez si o sa scriu un review. Daca mai cauta cineva solutii de genul asta, mi-a spus cineva ca se gaseste la magazinele de draperii panza alba, simpla, din nailon (poliamida cred...). Daca o sa am timp o sa caut si panza si o sa revin cu pareri pentru cei interesati. Spor la berarit!
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Panza pentru Grain Bag

Mesajde cdorob » Mie Sep 26, 2012 1:21 pm

Dupa parerea mea sunt importante urmatoarele aspecte:
- diametrul panzei trebuie sa fie un pic mai mare decat diametrul vasului de fierbere, dar sa existe un sistem de strangere (practic eu panza o dau peste buza vasului de fierbere si apoi ma asigur ca nu aluneca cand amestec)
- maltul devine foarte greu deci panza trebuie sa reziste la o greutate considerabila (eu am avut probleme sa ridic sacul din oala avand in vedere temperatura si greutatea)
- trebuie sa nu se atinga sacul de fundul vasului, ca sa nu se topeasca.

Mie personal mi s-a parut cam mult de munca sa le potrivesc pe toate cele 3 asa ca am decis achizitionarea sacului special.
cdorob
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 15, 2012 12:38 pm

Re: Panza pentru Grain Bag

Mesajde bionut » Sâm Oct 13, 2012 11:24 am

cdorob scrie:Dupa parerea mea sunt importante urmatoarele aspecte:
- diametrul panzei trebuie sa fie un pic mai mare decat diametrul vasului de fierbere, dar sa existe un sistem de strangere (practic eu panza o dau peste buza vasului de fierbere si apoi ma asigur ca nu aluneca cand amestec)
- maltul devine foarte greu deci panza trebuie sa reziste la o greutate considerabila (eu am avut probleme sa ridic sacul din oala avand in vedere temperatura si greutatea)
- trebuie sa nu se atinga sacul de fundul vasului, ca sa nu se topeasca.

Mie personal mi s-a parut cam mult de munca sa le potrivesc pe toate cele 3 asa ca am decis achizitionarea sacului special.

Eu am gasit la Bucur Obor o panza, voal alb, urmeaza sa cos sacul. Deocamdata nu am un sistem de racire a mustului deci o sa mai dureze pana il testez. Cum este sacul special? E rezistent, cate kg de malt ai folosit maximum? Eu am un keg de 50 litri pe care l-am transformat in cazan de fierbere si mi-e sa nu fie prea mic sacul special despre care vorbesti.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Panza pentru Grain Bag

Mesajde Laur » Lun Noi 05, 2012 8:03 am

Sacul are lateralele facute dintr-un material dens (ce lasa sa se scurga lichidul) iar partea de jos este dintr-un material mai rar, pentru o scurgere buna (fara riscul de a iesi bucatile de malt).
Eu am folosit ieri o oala cu guler ce avea diametrul de 38,5 cm. Asadar, pentru un keg de 50 litri (care are diametrul exterior de 36 cm, parca), merge bine. Inaltimea sacului este de 36 cm si este prevazut cu un snur la gura astfel incat, la scoatere se poate inchide sacul si se poate suspenda deasupra oalei in vederea scurgerii. Eu am folosit 7 kg de malt dar cred ca merg si 8 kg sau 9. Trebuie verificat insa.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Fabricare bere din malt

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron