[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - All Grain - Irish Stout

All Grain - Irish Stout

All Grain - Irish Stout

Mesajde domnu_mircea » Joi Mar 08, 2012 12:18 am

Observ că nimeni nu a postat o rețetă de stout până acum. E foarte ușor de făcut iar berea este delicioasă.

Rețeta este pentru 23L.

4,4kg Pale Ale
0,55kg Roasted Barley
0,5kg Carapils
50g Carafa II

Aici se poate experimenta. La o altă șarjă am adăugat 1kg de roasted barley și parcă mi-a plăcut mai mult. Pale ale și 10-15% roasted barley ar trebui să fie suficient. Am adăugat carapils pentru spumă și carafa pentru complexitate. La o altă șarjă am adăugat și 500g de fulgi de ovăz. Chiar ajută la spumă și se găsesc la Auchan la vrac. Ieftin adică.

40g Northern Brewer @60 min
10g Cascade @5 min - Nu e musai dar mie mi-a plăcut aroma pe care i-a dat-o.

Drojdie Wyeast Irish Ale 1084 - Starter de 1L. E genială drojdia asta. Se înmulțește într-o veselie în starter, fermentează repede — am avut stout care era gata de îmbuteliat într-o săptămână — și dă o aromă faină berii. Abia aștept să o încerc și la un imperial ipa. Am refolosit-o timp de cinci generații făcând top cropping sau păstrând slurry în frigider până la două luni și încă e ok.

Am făcut mashing la 66,5C timp de o oră jumătate urmat de mashout la 75C. BIAB style.

Tindeam către un OG la 1.050, ceea ce am și obținut.

Nu am fost atent la temperatura la care a fermentat. A fost probabil ~22C.

Îmi place la stout că se poate experimenta foarte mult. Exista dry stout, irish stout, milk stout, chocolate stout, sweet stout, oyster stout, oatmeal stout, imperial stout — și asta e doar ce-mi vine în minte acum. E o bere care se face ușor, se poate bea fără probleme la o lună de la îmbuteliere și este de-a dreptul delicioasă. Cred, totuși, că o perioadă mai lungă de maturare nu poate fi decât binevenită. Eu am băut un stout din producția proprie la trei luni de la îmbuteliere și a fost cel mai bun stout pe care am avut ocazia să pun mâna.

Există și un episod numai despre stout la brewingtv. All for stout and stout for all!

IMG151.jpg
IMG151.jpg (128.5 KiB) Vizualizat de 30601 ori
domnu_mircea
 
Mesaje: 98
Membru din: Mar Ian 25, 2011 4:28 pm

Re: All Grain - Irish Stout

Mesajde Laur » Joi Mar 08, 2012 10:27 am

Nici eu nu am facut un STOUT pana acum, desi stiam ca se face repede si relativ usor.
Parca am prin frigider o drojdie IRISH ALE asa ca, in curand voi face si eu reteta.
Ce reteta imi recomanzi? Cea cu Carapils sau cu fulgi de ovaz?
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: All Grain - Irish Stout

Mesajde DragosN » Lun Iun 11, 2012 8:04 pm

Interesant Carafa in Stout. Cum e la gust?
DragosN
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iun 06, 2012 4:32 pm

Re: All Grain - Irish Stout

Mesajde MasterBrewerNYB » Sâm Feb 02, 2013 11:35 pm

DragosN scrie:Interesant Carafa in Stout. Cum e la gust?




in primul rand carfa se presupune sa nu afecteze gustul, e folosit doar pentru culoare... de ce? vb spotului publicitar, este ovaz la care s-a indepartat teaca si apo a fost prajit constant
in al doilea rand, carfa nu e pentru stout, ci pentru swartz beer, black IPA dark lager etc
in al treilea rand, Irish stout e chiar boring, se presupune sa aiba o aroma puternica de roasted barley.... incercacti retete mai noi, gen American Stout... o sa revin in curand cu propiile retete
MasterBrewerNYB
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 02, 2013 11:29 pm

Re: All Grain - Irish Stout

Mesajde DragosN » Vin Apr 19, 2013 8:15 pm

Oh inteleg, pentru mine Stout-ul bine facut nu e plictisitor. Incerc sa il fac uscat, cu aroma si gust de ciocolata amara, mai gros sau uleios as zice ca simt pe limba. Nu am incercat carafa pt ca imi imaginez ca nu ii da gust berii dar culoare si subtiaza gustul. Noroc la bere.
DragosN
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iun 06, 2012 4:32 pm

Re: All Grain - Irish Stout

Mesajde Praiser » Dum Noi 10, 2013 7:01 pm

Buna seara,

Unde pot gasi de cumparat Drojdie Wyeast Irish Ale 1084 ??

Multumesc
Praiser
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mai 06, 2013 6:38 pm


Înapoi la Retete

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron