[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - [AG] Augustiner Helles (Light Lager /Munich Helles)

[AG] Augustiner Helles (Light Lager /Munich Helles)

[AG] Augustiner Helles (Light Lager /Munich Helles)

Mesajde balauru_327 » Lun Feb 11, 2013 9:25 am

Augustiner Helles are: 5.2%ABV, 16.4 IBU, culoarea 7 EBC

Ingrediente:

2.03kg Pilsner
0.4kg Cara-Pils

17g Hallertauer Mittelfruct (4.6%)

1plic 12.5g MauriBrew Lager 497(se foloseste Bhoemian Lager sau Munich Helles)

12g Irish Moss

13.2l apa brasaj( mash)
10.9l apa clatire (sparge)

90' fierbere

Etape:

13.2l apa+malturile - 22°C - 30' =pentru a se inmuia maltu
se urca temperatura pana la 50°C - se mentine 35'
de la 50°C se urca la 63.9°C - se mentine 20'
de la 63.9°C se urca la 68.9 - se mentine 20'
de la 68.9°C TIMP de 10' se urca pana la 75.6°C unde se mentine 10'
apoi se filtreaza plamada, se clateste cu 10.9l apa la 75.6°C si se da la fiert
dupa 30' de cand a inceput sa clocoteasca se adauga tot hameiul(min.30)
dupa 45' de la adaugarea hameiului se adauga Irish Moss(sau altfel spus min.75, sau cu 15 min. inainte de terminarea fierberii)
am obtinut aprox.13l cu OG 1042( si 10l am folosit pt. Helles restul pt. un Ale cu o drojdie mai veche din "slury") care se racesc brusc pana pe la 22°C ,se oxigeneaza timp de 10' cu un vibrator si piatra de aer, se adaga drojdia rehidratata
dupa 12 ore de stat la 22°C( timp in care drojdia s-a"acomodat"si a inceput sa faca chiar si "bulbuci") am scos berea la cei 12°C teoretici(la mine fluctueaza temperatura de pe la 9 pana pe la 14, dar sper sa fie bine).
Schema de fermentat primar ar fi:
3 saptamani la 12°C(un alt reper ar fi lipsa activitatii "bulbucilor")
2 zile la 22°C(dyacetil rest)
3-4 saptamani de Lagering la 9°C
dupa "dyacetil rest" voi incerca o clarificare cu gelatina.

brasajul se face cu decoction, am incercat dar am gresit calculele si nu am mai trecut aspectul asta aici. Voi mai reveni cu completari din evolutia berii in timp. Apa am filtrat-o
P.S. cunoaste cineva analiza chimica a apei din Bucuresti? ar fi fost putin mai aproape de adevar berea daca ma apropiam si de valorile apei din Munchen
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: [AG] Augustiner Helles (Light Lager /Munich Helles)

Mesajde balauru_327 » Sâm Mar 16, 2013 6:07 pm

OG 1042
FG 1008(aprox.)
2 saptamani-12°C
2 zile-22°C
1 saptamana-5°C-12°C
1 saptamana-5°C+5g Hallertau Mitelfruct , care a sporit aroma intr-un mod placut :lol: (asa mi-a venit, si data viitoare voi incerca la fermentatia primara) + am transferat intr-un alt recipient in care am adaugat gelatina.
Am fiert putina apa(250ml), am racit, am adaugat gelatina,2 lingurite, am lasat la hidratat 20 minute, apoi am incalzit-o, maxim 60 °C, pana s-a dizolvat si apoi am pus peste bere. Raportul gelatina-apa(l-am luat de pe un forum) este cam 5-15grame gelatina/250-370 ml apa in functie de cat de clara vrei sa-ti fie berea
Efect surprinzator, s-a clarificat mai mult, si s-a format o depunere mare de drojdie :shock:
Am trecut in sticle pentru fermentatia secundara si ramane sa revin cu impresii.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: [AG] Augustiner Helles (Light Lager /Munich Helles)

Mesajde balauru_327 » Mie Iun 25, 2014 6:04 pm

Am avut ocazia sa fac o comparatie cu adevarata Augustiner si, pot zice ca seamana la culoare/carbonatie si gustul de inceput. Adevaratul Augustiner are o amareala care dispare rapid ( fata de amareala mai persistenta pe care am obtinut-o) si o aroma mai subtila de hamei ( cred ca dry-hopping-ul e de evitat), si se simte aroma maltului mai bine ( banuiesc ca la mine a fost acoperita de hamei). Concluzia berii obtinute de mine, e ca provoaca setea.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm


Înapoi la Retete

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron