[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Densitatea initala...

Densitatea initala...

Densitatea initala...

Mesajde AlexLand » Sâm Mai 09, 2020 3:45 pm

Buna tuturor.
Am si eu o intrebare....ce se intampla daca densitatea initiala este mai mare decat cea indicata in KIT?
De ex: La Kit-ul pe care l-am pus la fermentat este indicata desitatea initiala de 1070 si la mine la 20C denimetul indica 1100... :o
AlexLand
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 05, 2020 4:24 pm

Re: Densitatea initala...

Mesajde Laur » Sâm Mai 09, 2020 5:36 pm

Salutare,
Atunci vei avea la fnal o cantitate mai mare de alcool.
Poti descarca de aici http://www.fabrica-de-bere.ro/fisiere/CalculatorABV.xls un fisier excel care iti calculeaza ABV (Alcool By Volume %) introducand valorile densitatii initiale si a celei obtinute la final.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Densitatea initala...

Mesajde AlexLand » Sâm Mai 09, 2020 7:40 pm

Multumesc Laur, mod normal va fi o bere destul de tare :D , este vorba de KIT-ul BREWFERM BELGIAN DUBBEL, am pus 3 kit-uri deodata...si in loc sa pun zahar cat scrie pe prospect 500g cu +5%deoarece e zahar ZAHAR CANDEL BRUN BELGIAN, am pus cat scrie in descrierea de pe site (chiar daca mi s-a parut cam multicel) respectiv "se recomanda a se folosi zahar candel brun belgian (591 gr)" ...dar am zis...na oamenii or mai fi experimentat...eu sunt incepator.... anyway vedem ce iasa...poate chiar mai bun decat originalul :lol:
AlexLand
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 05, 2020 4:24 pm

Re: Densitatea initala...

Mesajde Laur » Lun Mai 18, 2020 12:01 pm

Pe site am mentionat toata cantitatea de zahar candel necesara la fabricare (inclusiv imbuteliere), pentru a sti cumparatorul de ce cantitate are nevoie per ansamblu, sa nu cumpere de doua ori.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron